Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > M6, Yeni Playout Merkezi İçin Evertz IP Teknolojisini Tercih Etti
M6, Yeni Playout Merkezi İçin Evertz IP Teknolojisini Tercih Etti
07.02.2021 22:55

Önde gelen Fransız yayıncılardan, M6 Group olarak da bilinen Metropole Television SA, operasyonlarının merkezine Evertz IP teknolojisini koyarak, Paris yakınlarındaki yeni master kontrol odasını geleceğe hazırladı. SDI’dan IP’ye (ST 2110) geçiş sayesinde M6, yeni HD hizmetlerini, yeni dağıtım platformlarını, Ultra HD 4K ve 8K gibi yeni görüntü formatlarını kolayca bünyesine katabilecek.

Neuilly sur Seine’deki M6’nın yeni master kontrol odasında (MCR) artık yayıncının üst kalite M6 kanalı ve W9, Série Club, 6TER, TEVA, Paris Premiere, M6 Music, M6 International gibi diğer popüler kanalları dahil 11 kanal için playout sistemi var. 

Yeni MCR’daki Evertz EXE-VSR IP anahtarlama cihazı46Tb/s anahtarlama kapasitesi ve IP üzerinden görüntü taşıma için sıra dışı esneklik ve ölçeklendirilebilirlik sunuyor. SMPTE ST-2110 kullanan EXE, 13.800’e kadar sıkıştırılmamış HD-SDI sinyali; JPEG-2000, H.264 veya MPEG-2 gibi bir sıkıştırma teknolojisi kullanıldığında daha fazlasını destekliyor. 

Kurulan sistem 11 kısımdan oluşuyor; her kanal yolu için bir tane ve hepsi benzer donanımlarla. Her kısımda ortak yer alan bir gelişmiş çoklu görüntü ekran işlemcisinde yeni kuşak Evertz görüntü işleme teknolojisi; ses, görüntü ve yardımcı veri işleme için yüksek yoğunluklu FPGA işleme düğümleri sunan bir Evertz evBLADE; SDI ile yaygın tüm IP formatları arasında çevrim sunan yüksek yoğunluklu bir Evertz IP medya ağ geçidi; çok büyük bir arıza oluştuğunda bile çıkış görüntüsünün bütünlüğünü koruyan bir clean switch; ve bir Evertz ST 2110 – HDMI çevirici var. Her kısım ayrıca NMOS IS-04/05 üzerinden denetlenen Harmonic medya sunucular, Ross Video grafik yazılımları, Aeromax ses işlemci sistemi ve SCTE104 ekleyici (inserter) gibi üçüncü firma ürünleri de içeriyor. 

Her kısım, EXE-VSR ana ve yedek IP anahtarı, iki Evertz MAGNUM denetleyici, uçtan uca ağ yönetimi için iki VistaLINK PRO sunucu, Evertz 5700MSC-IP Network Grand Master Clock ve Video Master Clock içeren bir merkezi Evertz sistemi etrafında tasarlandı. Tüm sistem sekiz adet VUE yazılım tanımlı arabirime bağlanıyor.

Gelecekteki projelerde kullanılabilecek bir çözüme sahip olmak her zaman M6’nın planı olmuştu, ve şimdi de gelecekte bir gün ikinci bir yedek IP playout tesisi kurmak hakkında konuşuyor.

Evertz ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 549 99 92 numaralı telefondan Aviteng’i arayabilirsiniz.