Reklamı Kapat
Anasayfa > Söyleşiler > Fujifilm Türkiye Optik Ürünler Satış Müdürü Timur Çağlar
Fujifilm Türkiye Optik Ürünler Satış Müdürü Timur Çağlar
21.08.2016 11:58

Fujinon ürünlerinin satışını direkt olarak Fujifilm Türkiye Ofisi yapmaya başladı

Fujifilm uzun yıllardır ülkemizde fotoğraf sektöründe çalışıyor ve yayıncılık lenslerini de temsilcileri üzerinden yürütüyordu. Geçtiğimiz günlerde yeni bir yapılanmaya giderek yayıncılık lenslerini de Türkiye ofisi üzerinden yürütme kararı aldılar. Bu konu ve Fujifilm’in Türkiye’deki faaliyetleri konusunda Fujifilm Türkiye Optik Ürünler Satış Müdürü Timur Çağlar’la bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fujifilm’den ve Fujifilm’in Türkiye’deki faaliyetlerinden bahseder misiniz? 

Merkezi Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Fujifilm, Fuji Photo Film Co. Ltd. adıyla 1934 senesinde fotoğraf endüstrisi için ürünler geliştirerek faaliyetlerine başlamıştır. Getirdiği yenilikler ile günümüzde sağlık, grafik, optik cihazlar ve diğer yüksek teknolojik ürünler ile dünya çapında bir kuvvet olmuştur. 2016 itibarı ile 78.000 çalışanıyla inovasyonu daima ön planda tutarak yeni teknolojiler, ürünler ve hizmetler sunmaktadır. 

Fujifilm’in Türkiye yolculuğu uzun süredir devam ediyor. 1972 yılında Sinfo A.Ş. isimli distribütörü aracılığı ile sinema filmleri ve fotoğraf ekipmanları ile pazara giren Fujifilm daha sonra medikal, endoskopi ve grafik çözümleri ile devam etmiştir. 01 Haziran 2012 itibariyle distribütör firmayı devralarak Fujifilm Dış Ticaret A.Ş. adı altında Türkiye’deki faaliyetlerini direkt Japonya şubesi olarak yürütmeye başladı. Fujifilm’in Türkiye’de aktif olduğu alanlar; medikal sistemler, grafik sistemler, endüstriyel ürünler, dijital kamera ve fotoğraf baskı ürünleridir ve nihayetinde Haziran 2016 itibariyle Broadcast ve CCTV alanında faaliyet gösteren Fujinon bölümünün doğrudan temsiliyeti de resmen başlamıştır.

Haziran 2016 itibariyle Fujinon ürünlerinin satışını direkt olarak Fujifilm Türkiye Ofisi yapmaya başladı, biraz süreçten bahseder misiniz?

Haziran 2016 itibari ile Fujinon markası altında yer alan sinema, broadcast lensleri ile CCTV (Kapalı Devre Sistem) lensleri ve pek çok ürünün satışı direkt Fujifilm Türkiye ofisi tarafından gerçekleştirilmeye başlandı. Fujinon’un Avrupa çapında sadece Almanya, İngiltere ve Fransa’da temsilciliği bulunduğunu göz önüne alırsak Türkiye pazarına verdiği önem açıkça belli oluyor. 

Fujinon Türkiye’ye yabancı bir marka değil, günümüze kadar önemli televizyon kanallarına ve stüdyolara bayilerimiz aracılığı ile ürün tedariği sağlanmıştır. Artık Türkiye ofisinin kurulması ile bu hizmetleri daha geniş, daha hızlı ve daha titiz bir şekilde gerçekleştireceğiz. Kullanıcılara çözüm ortağı anlayışı içerisinde düzenli teslimat ve hızlı satış sonrası hizmeti sağlayacağız. Bu konuda en önemli nokta teknik servis hizmetlerimiz olacaktır. 

Teknik servis hizmetlerinin daha önce de altını çizmiştiniz. Bu konuyu biraz daha açabilirmiyiz ?

Stüdyolara ve lenslerimizi kullanan kurumlara verilecek yetkili teknik servis hizmetinin Türkiye sınırları dahilinde ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bildiğiniz gibi Fujifilm çok hassas endoskopi ürünlerinden tutun da grafik bölümlerde kullanılan renk ayrım cihazlarına kadar yurtdışında Fujifilm merkezlerinde eğitim görmüş olan teknisyenleriyle yıllardır başarıyla hizmet vermekte. Broadcast, sinema, CCTV alanında da geçmişe nazaran en hissedilir farkımız hızlı ve kaliteli teknik servis hizmetimiz olacaktır. Geçtiğimiz sene fotoğraf makineleri lensleri için 100.000$’lık ekipman yatırımı gerçekleştirdik ve teknisyenlerimizi yurtdışında üst düzey eğitimlerden geçirdik. Bu sayede Avrupa’daki en donanımlı 3 fotoğraf ekipmanı servisinden biri Türkiye’de ve 24 saat içinde çıkış sağlayacak kapasitede hizmet veriyoruz. Özellikle optik ürünlerde kaliteli ve tecrübeli teknisyen kadromuza bu konuda çok güveniyoruz. 

Fujinon’un Türkiye’de doğrudan faaliyete geçmesi başka ne tür avantajlar sağlayacak ?

Fujifilm olarak amacımız satış yapmaktan ziyade iş ortaklarımız ile projeler gerçekleştirmektir. Bu faaliyetleri destekleyecek tanıtım çalışmaları ile satış sonrası teknik desteği de başarıyla yürüteceğimize inanıyoruz. 

Türkiye değişken ve çetin bir pazar.
Bu sebepten ötürü distribütörlük sistemi yerine Fujifilm olarak doğrudan aktif görev almayı uygun bulduk. Bu da bize teknolojik ürünlerde referans olan A.B.D. fiyatlarını Türkiye’ de sunmayı sağlayacak. Sektörümüzde bir ilk olarak Türkiye’de son iki yıldır fotoğraf makineleri ve ekipmanlarında A.B.D ile aynı satış fiyatını uyguluyoruz. Bu başarılı modeli broadcast ve sinema alanında pazarlanan ürünlerde de uygulamayı hedefliyoruz.

Burası kesinlikle bir satış ofisinden ibaret olmayacak. Pazarlama faaliyetleri kapsamında reklam çalışmaları yanı sıra atölyeler, üniversitelere yönelik tanıtımlar ve, kullanıcıların ürünleri dokunarak test edebileceği koşulları yaratarak Fujinon kalitesini ilk elden tecrübe etmelerini amaçlıyoruz. Satış sonrası teknik destek, müşterilerimizin alım kararlarında çok önem verdiği bir konu, Fujinon ürünlerinin bakım ve tamir işlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yapacağız. 

Tüm tanıtım katalogları her zaman Türkçe olarak hazırlanacak ve web sitemizde ürünler hakkında geniş tabanlı ve Türkçe olarak bilgi bulabileceksiniz. 

Ürün grubunuzla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Fujinon optik ürünler günümüzde cep telefonları, fotoğraf makineleri, kameralar, dürbünler ve sağlık ekipmanlarında yaygın bir şekilde kullanılıyor. 

Fujinon lensleri 50 seneye yakın bir süredir sinema prodüksiyonu, spor etkinlikleri, eğlence ve habercilik alanlarında sektöre öncülük etmektedir. Televizyonculuk ve sinema için 4K ihtiyacı artmasından ötürü yüksek kalite optik teknolojisi ve taşınabilirlik önem kazanmıştır. Fujinon, büyük spor olayları, eğlence ve stüdyo programları için 4K box zoom lensleri ve 40’ın üzerinde taşınabilir TV lensi ile kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 

Fujinon dijital sinema lensleri 2002’den beri üretiliyor. Broadcast alanındaki ürün bilgisi ile yenilikçi teknolojileri birleştirerek geliştirilen sinema lensleri, yönetmenlere zengin kontrast ve olağanüstü çözünürlük sunuyor. TV ve sinema grubu yanında Fujinon’un güvenlik (CCTV) lensleri de Türkiye ofisinin yetkisi altında olacak. 

Timur bey, Fujifilm Türkiye bünyesinde Fujinon’un faaliyete geçmiş olması sektörümüzü memnun eden bir gelişme oldu. Görevinizde başarılar dileriz.

Bu söyleşi için ben de teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim... Ayrıca hizmetlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler fujinon@fujifilm.com.tr adresine yazarlarsa seve seve yardımcı oluruz.

En Çok Okunanlar
Dergi