Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > AVIWEST Teknolojisiyle Yunanistan’da İlk 5G Yayın
AVIWEST Teknolojisiyle Yunanistan’da İlk 5G Yayın
26.07.2021 09:38

Yunanistan’da bir 5G ağı yoluyla ilk canlı televizyon yayını, Yunan Kupası’nın final maçı sırasında yapıldı. Yayıncı Cosmote TV’nin kullandığı pilot uygulamada, fiber optik kablo gereksinimi ortadan kaldırılarak ses ve görüntüler Cosmote 5G yoluyla iletildi ve iki robotik kamera denetlendi. Benzer denemeler Avrupa’nın diğer ülkelerindeki yayıncılar tarafından da gerçekleştiriliyor. Örneğin Sky Deutschland hentbol gibi canlı sporlarda 5G teknolojisini test ediyor.

Cosmote TV’nin Telmaco tarafından tedarik edilen 2 robotik kamerasında özel kablosuz 5G’ye hazır donanım vardı ve stadyumun arenasına yerleştirildi. Tamamen uzaktan kullanıldılar ve 5G ağının düşük gecikmesi sayesinde final maçı sırasında gerçek zamanda tepki verdiler. 

Bu kullanım şekli televizyonda spor, kültür, etkinlik yayınlama ve izleme standartlarını değiştirerek, geleneksel yayın ortamından 5G ağları kullanan daha fazla ürüne doğru geçişin yolunu açıyor. 

İki robotik kamera tarafından kaydedilen görüntüler, stadyumdan 5G yoluyla yüksek çözünürlükte, mükemmel senkronizasyonla ve gecikmesiz olarak doğrudan stüdyolara iletildiler. 

AVIWEST AIR320-5G üniteleri, BirdDog UHD P400 robotik kameralarla birlikte denetim odasına giden ve gelen sinyallerin senkronizasyonu, iletişimi ve kod çözme için StreamHub ünitesi kullanıldı. 5G ağı denetim odasından kameraların yüksek çözünürlüklü görüntülerinin iletimini ve uzaktan kullanılmalarını sağladı. 

OTE Group Ağ Tasarım ve Geliştirme İcra Müdürü George Tsonis şunları söyledi: “Önümüzdeki yıllarda beşinci kuşak ağlardan yararlanan yenilikçi uygulamalar ekonominin birçok sektörünü bugünkü halinden farklı bir duruma getirecek. COSMOTE 5G deneme uygulaması televizyon yayınlarında ve yapımlarında yeni yollar açarak bunu kanıtladı. Yunanistan piyasasına 5G teknolojisini ilk getiren firma olarak, avantajlarını tüm ülkeye yaymak için yatırım yapmaya ve yoğun çalışmaya devam edeceğiz.

AVIWEST ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 80 50 numaralı telefondan Momento Medya’yı arayabilirsiniz.