Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Cinevideo, 4K 12G OB Van Aracında Yayın Denetimi İçin Lawo VSM Kullanıyor
Cinevideo, 4K 12G OB Van Aracında Yayın Denetimi İçin Lawo VSM Kullanıyor
23.10.2021 17:05

Cinevideo’nun en yeni OB van aracı olan 12G SDI teknolojisi tabanlı, 20 kameralı 4K OB Van’da genel yönetim ve operasyon için Lawo VSM Broadcast Control System ile birlikte bir dizi yazılım ve donanım paneli ile GPIO üniteleri kullanılıyor. Proje yönetimi, kurulum ve hizmete geçiş süreçleri, VSM yayın denetiminin yoğun kullanıcısı Cinevideo projelerinin yıllardır güvenilir bir sistem bütünleştiricisi olan ARET Video and Audio Engineering firması tarafından yürütüldü.

Pescara’daki en büyük İtalyan yapım firmalarından olan Cinevideo, Yeni Waves 12G OB tırını, Dolphin 7.0 aracı ile aynı yerleşme düzenini ve yapılandırmayı takip ederek tasarladı. Böylece Cinevideo iki adet UHD HDR OB aracının sahibi haline geldi. ARET Video and Audio Engineering, iki ana iki de yedek denetim odası gereken durumlarda yapımların potansiyelini yükseltmek için Dolphin 7.0 ile tüm düzeylerde (ses, görüntü, interkom) birlikte çalışmak üzere tasarlanan Waves 12G tırının kurulum ve sistem bütünleştirme işlerini yürüttü. 

14 metre uzunluğunda, 3 dingilli Waves 12G römorkun çift genişletme platformu, operasyonel modda yaklaşık 60 metre karelik çalışma alanı yaratıyor. Aynı anda birden fazla etkinlikle uğraşabilmek için teknik ve sanatçı personele üç ayrı giriş sunuyor; teknik alan, ana yapım odası ve ikincil yapım odası. 

Cinevideo Satış Müdürü Andrea Buonomo açıkladı: “Bu benim ilk VSM sistemim değil ve projeye başladığımızda Waves’in kendi VSM’sine sahip olacağından şüphem yoktu; sistemler karmaşık hal aldığında, VSM size tüm donanımın bütünleşik denetimini sunuyor. Kararlı ve güvenilir bir çözüm, ve karmaşık sorunları parmak ucunuzla erişebileceğiniz yakınlıkta çözmemize yardımcı olma şeklini seviyorum. Kullanımı kolay ve onu nasıl isteğimize göre düzenleyebileceğimizi öğrendik, bu sayede yapılandırmalarımızda oldukça bağımsızız.

Buonomo gururlu bir ifadeyle ekledi: “Yeni Waves 12G tırının teknolojik yapısı, bugün piyasanın sunabileceği en gelişmişi. 12G SADI sayesinde sadece günümüzün 4K süreçlerini değil, gelecekte daha da ötesini destekleyecek şekilde üretildi ve ödünsüz bir üretim oldu. Dolphin aracımızda yapımlarımızı optimize etmeye nasıl yardımcı olduğunu gördüğümüz için Waves 12G tırımız için de VSM çözümünü seçtik. Eksiksiz bir 12G SDI iş akışı olarak işleri 3G SDI kadar kolaylaştırarak, çok güçlü ve esnek bir altyapı sağlıyor.

ARET’ten Dr. Mühendis Alessandro Asti yorum yaptı: “En yüksek kalite standartlarında son teknolojili birçok yapıma hizmet veren Cinevideo’nun güveni bizi gururlandırdı. Dolphin ve Waves adlı iki araç ayrı birimler ve Lawo VSM sistemiyle denetlenen Birleşik bir ünite olarak birlikte de çalışabiliyorlar.

Lawo Avrupa satış Direktörü Chas Rowden şunları söyledi: “Bu ‘Network Bridging’ (ağ birleştirme) olarak adlandırılan Lawo düzeni, iki veya daha fazla bağımsız VSM denetiminde IP kurulumunun ilgili kaynakları paylaşmalarına imkân veriyor. Bir ağ altyapısı başka bir ağın belli kaynaklarına erişme gereksinimi duyduğu zaman VSM bunu kolaylaştırırken operasyonel iş akışlarında açığa çıkan işlevlerin çoğunu koruyor. Tipik uygulamalar arasında ülke çapında tesis bağlantıları, tırdan tesise bağlantılar, ve giderek artan sayıda tırdan tıra bağlantılar var. Cinevideo’nun bugün İtalya’daki güvendiğimiz çözüm ortağımız ARET tarafından başarıyla yürütülen ve tamamlanan birçok kurulumda Lawo sistemlerini kullanıyor olmasından mutluyum.

Lawo ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 259 79 71 numaralı telefondan Radikal Elektronik’i arayabilirsiniz.