Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > discovery+ VoD Hizmetini Geliştirmek için Discovery ile AWS İşbirliği
discovery+ VoD Hizmetini Geliştirmek için Discovery ile AWS İşbirliği
26.12.2021 13:55

Bir Amazon.com, Inc. şirketi olan Amazon Web Services, Inc. (AWS) ile Discovery Inc., Discovery’nin bulut ortamında devam etmekte olan dönüşümünü desteklemek için geniş kapsamlı bir stratejik işbirliği yoluna girdiler. Discovery’nin tercih ettiği bulut sağlayıcısı olarak AWS, dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere discovery+ isteğe bağlı görüntü (VoD) akışı hizmetini, dijital hizmetlerini ve 450’den fazla doğrusal TV kanalını (geleneksel yayın akışlı program yayınları) sunmak için şirketin altyapısının büyük çoğunluğunu destekliyor. AWS ile Discovery ayrıca discovery+ hizmetinin daha fazla kişiselleştirilmesini sağlayarak, izleyicilerin ilgi alanlarına hitap eden içeriği kolayca bulmalarına yardımcı oluyor.

Discovery, discovery+ izleyicilerine zevklerine ve tüketim alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş gelişmiş, güvenilir görüntüleme deneyimleri sağlamak için AWS hizmetlerinin genişliğini ve derinliğini kullanıyor. Örneğin Discovery, geliştiricilerin gerçek zamanlı, kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimlerini daha hızlı ve geniş ölçekte oluşturmasına olanak tanıyan AWS’nin otomatik öğrenme hizmeti Amazon Personalize’ın medya ve eğlence sektöründeki en büyük kullanıcısı. Discovery, arama deneyimini kişiye göre özelleştirerek, izleyicinin özel ilgi alanlarıyla eşleşen içeriklere yönelik öneriler sunmak için Amazon Personalize kullanıyor. Discovery ayrıca, içeriğin işitme engelli izleyiciler için kapsayıcı ve erişilebilir olmasını garantilemek amacıyla doğru bir şekilde kapalı alt yazılar oluşturmak için doğrusal yayın kanallarında ve akış hizmetlerinde Amazon Transcribe’ı (AWS’nin konuşmayı otomatik olarak metne dönüştürme hizmeti); ve izleyicilere aranabilir bir görüntü kütüphanesi ve daha kişiselleştirilmiş öneriler sağlamak amacıyla video içeriğini üstverilerle çıkarmak ve etiketlemek için Amazon Rekognition’ı (AWS’nin otomatik resim ve görüntü analizi hizmeti) kullanıyor.

Discovery Direct-to-Consumer Sorumlu teknik başkanı Avi Saxena açıklama yaptı, “AWS, birinci sınıf içeriğimizi dünyanın her yerindeki Discovery izleyicilerine güvenilir bir ölçekte sunmak için ihtiyaç duyduğumuz benzersiz hizmetler portföyünü, küresel altyapıyı ve kanıtlanmış performansı sağlıyor. AWS üzerinde çalışırken, Olimpiyatlar gibi yoğun etkinlikler için kaliteli izleme deneyimleri sunmak için ihtiyaç duyduğumuz dinamikliğe ve esnekliğe,  izleyicilere anlamlı bir kişiselleştirme sunacak ölçeklenebilir otomatik öğrenme yeteneklerine sahibiz. Böylece izleyicilerimiz aboneliklerinden en yüksek değeri elde edebiliyorlar.

Discovery’nin Animal Planet, Food Network, HGTV, OWN, TLC ve Travel Channel dahil olmak üzere ikonik televizyon kanallarından oluşan portföyü, dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere ilham veren, onları bilgilendiren ve eğlendiren içeriklere sahip. Discovery, her yıl 8.000 saatten fazla orijinal canlı ve isteğe bağlı program sunmak için çok sayıda AWS medya ve eğlence hizmetinden yararlanıyor. AWS Elemental MediaConnect, AWS Elemental MediaLive ve AWS Elemental MediaPackage, Discovery’nin görüntü aktarımını, hazırlamasını, işlenmesini ve sahne arkası dağıtımını yöneterek, görüntüleme cihazı türü veya bağlantısı ne olursa olsun olağanüstü bir izleyici deneyimi sağlamaya yardımcı oluyor.

2021 yazında, Avrupa’da Olimpiyatların ana yayıncısı olarak Discovery, discovery+ ve Eurosport abonelik hizmetleri de dahil olmak üzere dijital platform yelpazesinde 1,3 milyar dakikalık Tokyo 2020 Olimpiyatları içeriğini iletmek için AWS medya hizmetleri kullanımını esnek bir şekilde ölçeklendirdi. Avrupa’daki 50 pazarda 19 dilde başarılı bir yayın yaptı.  Discovery, dil izleme sürecini otomatikleştiren otomatik öğrenme modelleri geliştirmek ve eğitmek için Amazon SageMaker’ı (geliştiricilerin ve veri bilimcilerin bulutta ve uç noktalarda hızlı bir şekilde otomatik öğrenme modelleri oluşturmasına, eğitmesine ve dağıtmasına yardımcı olan otomatik öğrenme hizmeti) kullandı. Bu otomatik öğrenme modelleri, canlı yayın görüntü sinyallerindeki programları tanımlayabiliyor ve içeriğin her televizyon pazarı için doğru yerel dilde ulaştırıldığını doğrulayabiliyor.

AWS ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için 0212 343 13 68 numaralı telefondan Baran Bilişim’i arayabilirsiniz.