Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Foo Fighters, Studio 606 Sanatçılarının Kayıt Deneyimini AKG K371 Kulaklıklarla Zenginleştirdi
Foo Fighters, Studio 606 Sanatçılarının Kayıt Deneyimini AKG K371 Kulaklıklarla Zenginleştirdi
25.07.2022 10:38

ABD’nin Virjinya eyaletinde yer alan Studio 606’nın mühendisleri, kayıt ve miks sırasında sanatçılara dış seslerden izole edilmiş ve dengeli kulaklıklar sağlamak için rahat ve güvenilir AKG K371 kulak üstü kulaklıkları seçtiler.

Son teknolojili bir kayıt alanı ve Grammy Ödüllü grup Foo Fighters’ın genel merkezi olan Studio 606, hem müzik tutkunları hem de rock müzik hayranları için bir hazine. Analog ve doğrudan banda kayıt yöntemlerinde uzmanlaşan stüdyo, sayısız sanatçının en önemli eserlerinden bazılarını kaydettiği efsanevi stüdyo Sound City’nin özel Neve 8028 kayıt konsoluna da ev sahipliği yapıyor.

Studio 606, kayıt yapan grupların çoğu, aynı odada canlı çalarken dinlemeyi tercih ettiğinden, yeterli gürültü yalıtımı sağlayan ve ses sızıntısını önleyen yüksek kaliteli, arkası kapalı kulaklıklara ihtiyaç duyuyordu. Ek olarak, kayıt ve mikslerde kusursuz sesi garantilemek için stüdyo mühendisleri dengeli ve saf (non-coloring) frekans tepkisine sahip kulaklıklara gere3ksinim duyuyorlardı. Bu gereksinimleri karşılamak için stüdyo sekiz çift AKG K371 kulaklık satın aldı.

Studio 606 Ses Mühendisi Oliver Roman, “Kaydettiğimiz müzisyenler genellikle odada davulcuyla birlikte oturuyorlar, bu yüzden gürültülü” dedi. “Büyük bir canlı kayıt odası ve çok fazla yansıma var, yani orada otururken sadece zil sesleri ve benzeri şeylerle mücadele etmeye çalışıyorum. Uzun zamandır çok iyi olan kulaklıklarımız vardı, ancak parçalanmaya başladılar ve yalıtım konusunda en iyisi değildiler. Biri kulaklığındaki bir parçayı ya da müziği fazla yükseltirse, bunu tüm oda boyunca duyabiliyordunuz, bu da çok fazla sesin sızmasına neden oluyordu. İyileştirme yapmak istiyorduk ve AKG K371 gerçekten iyi bir yalıtım sağlarken, yine de odanın canlılığını hissetmenize izin veriyor.

Hafif, şık bir tasarım içerisine yerleştirilmiş, saf oksijensiz bakır ses bobinli 50 mm transdüserlere sahip K371, canlı kayıt odasında birlikte kayıt yapan müzisyenlerin kendi mikslerini net bir şekilde dinlerken, odanın geri kalan kısmını da duymaya devam edebilmelerine uygun şekilde yalıtılmış ses ve konfor sunar. Örneğin, senkronizasyon amaçlı tıklama parçası (clicktrack) kullanan bir davulcu, kulaklık miksinin davul çalma sesinin üzerine çıkacak kadar yüksek olmasına, ancak tıklamanın kulaklıklar aracılığıyla davul mikrofonlarına sızmamasına ihtiyaç duyar. Studio 606 çok sayıda markayı denedikten sonra, K371’in kayıt sırasında sanatçıların dikkatini dağıtmadan veya engellemeden en iyi çıktıyı ve izolasyonu sunduğunu keşfetti.

5 ile 40.000 Hz arasında eşit dağılımlı bir frekans tepkisi veren K371, mikslerin stüdyo monitör hoparlörlerine ve diğer hoparlörlere kusursuz olarak aktarılmasını garantiliyor. K371 stüdyoda dikkatle dinlemekten evde sıradan kullanıma kadar her türlü kurulumda net ve dengeli ses sağlıyor.

Roman sözlerine ekledi: “Müzisyenlere en iyi performansı sunmak için, kontrol odasında ne duyuyorsanız, aynısını kayıt odasında da duymak istersiniz. Denediğimiz diğer kulaklıklarda bazı tuhaf orta frekans sesler geliyordu, bu yüzden başınızdan çıkarıp kontrol odasına gittiğinizde kayıtlarınızın sesi bambaşka oluyordu. Frekans açısından çok düz ve dinlemesi kolay olduğu için K371’lerle EQ ve sıkıştırma kararlarını vermek daha kolay. Uzun süreli dinlemelerden sonra kulaklarınızın yorulmaması, kayıt, dinleme ve miks yaparken çok iyi bir avantaj.

HARMAN Professional ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin’i arayabilirsiniz.