Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > ALEXA Mini LF, Çevreci “Seat at the Table” Dizisinde Kullanıldı
ALEXA Mini LF, Çevreci “Seat at the Table” Dizisinde Kullanıldı
18.04.2022 12:22

Görüntü Yönetmeni Josua Stabler, YouTube’un iklim değişikliği konulu dizisi “Seat at the Table”da ARRI’nin geniş formatlı kamerasıyla çalışmaktan ve karbon nötrlüğü denemesinden bahsediyor. İklim aktivisti ve film yapımcısı Jack Harries tarafından tasarlanan ve sunulan “Masadaki Koltuk”, prodüksiyonu Studio Silverback tarafından gerçekleştirilen 12 bölümlük bir YouTube dizisi. Dünya çapında iklim değişikliğinden en çok zarar görecek insanları anlatan film, birçok farklı ülkede çekilen bölümler içeriyor ve prodüksiyonu mümkün olan en sürdürülebilir şekilde gerçekleştirildi. Görüntü Yönetmeni Josua Stabler neden ALEXA Mini LF kamerayı seçtiğini, geniş formatın getirdiği faydaları ve pandemiden etkilenen karmaşık prodüksiyonun nasıl geliştiğini anlattı.

Projenin nasıl ortaya çıktığını ve nasıl dahil olduğunuzu anlatır mısınız? 

2021’in başlarında, Jack Harries ve Studio Silverback, iklim değişikliğinin ön saflarında yer alan insanların sesini duyuracak bir film fikrini ortaya attılar. Proje YouTube tarafından görevlendirildi ve görüntü yönetmeni olmam istendi. Başlangıçta plan, altı ay boyunca dünyayı dolaşmak, bu insanları bulmak ve hikâyelerini anlatmaktı, ancak daha sonra başka bir Covid-19 dalgası vurdu ve tüm proje yeniden düşünülmek zorunda kaldı. Sadece İngiltere’de üç aylığına çekim yapma ve uluslararası hikâyeleri anlatmak için 11 farklı ülkedeki yerel ekiplerle işbirliği yapma fikrini ortaya koydular. Proje için bir görsel stil geliştirmek ve uluslararası ekiplere bu görsel stil hakkında bilgi vermek benim işimdi.

Sizi geniş formata ve ALEXA Mini LF kameraya yönlendiren ne oldu?

Bir görüntü yönetmeni olarak, çalışmalarımın yaklaşık %70’i reklamlar ve %30’u belgesellerden oluşuyor, ve reklamlar için analog çekim yapmadığım zamanlarda sadece ALEXA ile çekim yapıyorum. ALEXA’nın renkleri ele alış biçimini seviyorum; ALEXA ile nasıl çalışılacağını ve sensörün nasıl ışığa maruz bırakılacağını biliyorum, bu yüzden bu seçim benim için en başından belliydi.

Bu proje için 4K çözünürlükte ve karakterlere Covid kurallarının izin verdiği kadar yakın olmak, fiziksel bir yakınlık hissi için geniş açılı lenslerle elde çekim yapmak istedik. Bu bizi geniş formata ve ALEXA Mini LF kameraya götürdü. Genellikle 24 mm ile 35 mm arasında lensler kullandık ve LF sensörü sığ alan derinliği nedeniyle bu odak uzunluklarında gerçekten harika görünüyor. Büyük manzaralar çektiğimizde, LF sensörü bir şekilde onları daha da epik hale getirdi.

Görüntü Yönetmeni Josua Stabler, İngiltere sahilinde ALEXA Mini LF el kamerasını çalıştırıyor.

Farklı kamera ekipmanlarına sahip uluslararası ekipleri nasıl idare ettiniz?

Elbette her yerel ekip kendi ülkesinde bir ALEXA tedarik etme fırsatına sahip değildi. Oldukça erken bir zamanda Almanya’da renk uzmanımla ALEXA Mini LF’i Canon ve Sony geniş formatlı kameralarla karşılaştırdığımız bir test yaptım ve bir program renk tablosu (LUT) ile Sony ve Canon görüntülerini renk uzayımıza dönüştürmek için bir sistem geliştirdik. En son renk derecelendirme, Birleşik Krallık’ın Bristol kentindeki başka bir post prodüksiyon şirketinde yapıldı, ancak renk uzmanımla yaptığım çalışmayı, tüm kameralardan alınan görüntüleri programımızın renk tablosunun görünümüne uydurmak için kullanmayı başardılar.

Sosyal mesafeli göz temaslı görüşmeleri için ayna donatımlı ALEXA Mini LF kameranın arkasındaki Sunucu Jack Harries.

Uluslararası ekiplere verdiğin brifte başka neler vardı?

En belirgin ve ayrıntılı olan şey, söyleşilerin nasıl kurulacağı, kadrajlanacağı ve aydınlatılacağıydı. Program boyunca, siyah bir fon önünde insanlarla röportaj yaptık, bu nedenle, ister 30 yıllık iklim deneyimine sahip bir bilim insanı, isterse iki yıl önce ekinlerinin artık yetişmediğini fark eden bir çiftçi olsun, arka planın ve aydınlatmanın herkes için aynı olması önemliydi. Ayrıntılı testler yaptım ve ışık kaynakları, mesafeler, pozlama ve kontrast oranları hakkındaki brifimde çok spesifiktim.

Gösterinin genel görünümü için brifim, sinematik bir his için ağır çekimde B-roll çekmek; sığ alan derinliği için her zaman en geniş açıda (wide open) çekim yapmak ve geniş formatlı sensörden yararlanmak; belirli çekim türleri için gimballer veya diğer çekim türleri için uzun lensler ve tripodlar kullanmak gibi şeyler içeriyordu. Ama aynı zamanda yerel film yapımcılarını kendi yaratıcı fikirlerini üretmeleri için teşvik de ettim ve bunun sonucunda elde ettiklerimizden gerçekten çok mutlu oldum. Büyük film okullarının olmadığı Maldivler ve Kamboçya gibi yerlerde bile, dünya çapında ne kadar çok sayıda yetenekli film yapımcısının çalıştığını görmek harikaydı.

Söyleşilerden biri için siyah fonun düzenlenmesi.

Birleşik Krallık’ta gidebildiğiniz kadar çok farklı türde çevreye gittiniz mi?

Evet, en güneydeki Scilly Adaları’ndan Birleşik Krallık’ın neredeyse en kuzey ucu olan Orkney Adaları’na kadar her yere gittik. Bana Karayipler gibi görünen bazı yerler ve sert rüzgârlara sahip inanılmaz derecede zorlu ve vahşi olan diğer yerler ile gerçekten çok çeşitli Britanya manzaraları deneyimi yaşadık. Nihayet Kasım ayında, son iki bölümümüzü çektiğimiz BM iklim konferansı COP26 için Glasgow’a gittik.

ALEXA Mini LF’i seçmemin nedenlerinden biri bazı yerlerin vahşiliğiydi, çünkü ona güvenebileceğimi biliyordum. Karbonsuz seyahat etmeye çalışıyorduk, bu yüzden her zaman kameranın her şeye çarptığı, dalgalı denizlerdeki küçük yelkenli tekneler gibi farklı araçlardaydık. İskoçya’nın ortasındaki yağmurlu ormanlarda çekim yaptık; gün batımını kovalayarak dağlara tırmandık. Skye Adası’nda omzumda kamerayla bir nehri geçmemiz gerekti, bu yüzden gerçek anlamda test edildi ve bizi hayal kırıklığına uğratmadı.

Görüntü Yönetmeni Josua Stabler (solda) ve sunucu Jack Harries Glasgow’daki COP26’da.

Kendi başına çok çekim yaptın, peki ekibin nasıldı?

Bir kamera asistanım vardı ama o aynı zamanda bir yapım asistanıydı. O kadar küçük bir ekiptik ki, başka şeylere yardım etmesi gerekiyordu. Odaklama açısından, kamerayı kendi başıma yönetiyordum. Asistanım piller ve lens değiştirme konusunda bana yardım etti, ancak kamera kurulum ayarları açısından kendi işimi kendim görmem gerekiyordu. ARRI Master Grip’ler kullanışlı oldu; lenslerde bir cforce motoru vardı ve odağı kontrol etmek ve irisi ayarlamak için Master Grip’leri kullandım. Bu yüzden Canon EF lenslerini seçtim, çünkü oldukça küçükler ve sırt çantamda iki ya da üç tane taşıyabiliyorum.

Görüntü Yönetmeni Josua Stabler, ARRI MVF-2 vizöründe ayarları kontrol ediyor.

Mini LF’deki MVF-2 vizör ile odağımı ayarlamak ve takip etmek çok kolaydı, çünkü çok keskin. Katlanıp açılan ekranı bazı düşük açılı çekimler için veya birinin arkasından koşarken kullandım, ama esas olarak vizörle çalışmayı seviyorum, çünkü vücudunuzla başka bir temas noktanız var, bu sayede gerçekten kararlı, organik bir görüntü elde ediyorsunuz. Ayrıca kamera ayarlarımı vizörden de kontrol edebiliyorum; Master Grip kullanmadığımda, kullanıcı butonlarımın çoğunu vizörün kendisine yerleştirdim. ND’leri değiştirmek veya yanlış rengi (false color) kontrol etmek gibi şeyler bile vizördeydi, bu yüzden gerçekten güzeldi.

Prodüksiyonun karbon bakımından nötr yapılmaya çalışıldığını söylediniz. Bunun için neler yaptınız?

Karbon nötr olmaya çalışmak, verdiğimiz her kararı etkiledi ve bence program iki katı karbon dengelemeliydi (carbon-offset), yani ürettiğimiz emisyon, başka bir yerde üretilen karbon yok edilerek telafi edildi. Karbon nötr çalışmak yemek servisi ile başlar, mümkün olduğunca vejetaryen yemeye çalışılır ve atık yönetimiyle biter. En etkili şey seyahattir, bu yüzden trenleri, yelkenlileri ve bisikletleri kullanmaya çalıştık. İskoçya’da yataklı trene bindiğimizi ve sadece ekipman için bir ranza rezerve ettiğimizi ve ertesi gün hepsini bir yelkenli tekneye yüklediğimizi hatırlıyorum. Lojistiği biraz daha zorlaştırıyor ama aynı zamanda çok eğlenceliydi.

Orijinal fikir dünyayı uçakla gezmekti, ama Covid’in bizi yeni ve daha sürdürülebilir bir prodüksiyon yöntemine zorladığını fark ettik. Tüm endüstrinin bu salgın tarafından eylemlerini yeniden düşünmeye zorlandığını düşünüyorum. İnsanlar, “Bu güneş kremi reklamını çekmek için gerçekten Cape Town’a gitmemiz gerekiyor mu? Yoksa Aralık ayında da güneş gördüğümüz Portekiz’de çekebilir miyiz?” diyorlar. Bu çılgın ve zor zamanlardan çok şey öğrenebiliyoruz.

ALEXA Mini LF ile denizde tek operatörlü çekim.

Çekimin sizin için en değerli unsurları nelerdi?

Muhtemelen insanlardı, çünkü çok çeşitli bireylerle tanıştık. Scilly Adaları’ndaki çok zeki ve enerji dolu 18 yaşındaki bir aktivistten, 40 yılı aşkın bir süredir koruma ve iklim projeleri üzerinde çalışan Jane Goodall’a kadar. Bu sektörde büyük bir kahraman olan David Attenborough ile tanıştık ve hatta Barack Obama ile Glasgow’da COP26 iklim konferansında çekim yapma şansımız bile oldu. Hepsiyle tanışmak bir onurdu ve tüm çekim güzel bir maceraydı.


Kaynak / ARRI


ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.