Reklamı Kapat
Anasayfa > Ürünler > Mo-Sys bMR LED ve MOS Yayın Grafik Sistemi
Mo-Sys bMR LED ve MOS Yayın Grafik Sistemi
23.11.2022 11:22

Mo-Sys Engineering, bMR (broadcast Mixed Reality) adlı yeni bir ürününü piyasaya sürdü.

Mo-Sys bMR, bir LED içerik sunucusunu Unreal grafiklerle desteklenen MOS kontrollü bir canlı grafik sistemiyle birleştiren, yeni bir ürün kategorisi. Ürün, Unreal tabanlı MOS kontrollü canlı yayın grafikleriyle LED tabanlı bir sanal stüdyoya geçiş yapmak isteyen yayıncılar için tasarlandı ve spor, haber ve güncel olay programlarını hedefliyor.

bMR sistemini geliştirme sürecinde Mo-Sys, canlı grafik uzmanı Erizos Studios ile ortak çalıştı ve Erizos’un yayın grafikleri ve MOS tabanlı haber/spor iş akışlarındaki uzmanlığını Mo-Sys’in LED sanal stüdyoları ve hassas kamera takibi konusundaki uzmanlığıyla birleştirdi.

Yeşil ekran için sanal stüdyo yazılım lisanslarıyla donatılan Mo-Sys bMR, yayıncıların mevcut yeşil ekran sanal stüdyolarından ve şu anki canlı yayın grafik çözümlerinden bMR’ye geçiş yapmalarını sağlar, ancak bu iki aşamada gerçekleştirilir; ya sanal stüdyo ya da canlı yayın grafikleri önce güncellenir.

Mo-Sys bMR çözümünün canlı grafik sistemi, şablonlu veri beslemeli grafikleri görüntülemenin üç yolunu sunar; standart 2D bindirmeli grafikler, bindirmeli 3D grafikler veya 3D ‘sahne içi’ Unreal unsuru grafikler. Sistem MOS protokolüne uygun ve Octopus, ENPS veya diğer popüler NRCS (NewsRoom Computer Systems) çözümleri gibi yaygın olarak bulunan haber odası bilgisayar sistemleri (NRCS) tarafından kontrol edilebilir. Web tarayıcı teknolojisi tabanlı olup, tamamen yedekli bir sunucu/istemci mimarisi kullanır. Daha da önemlisi, şirket içi bir çözüm ve bulut tabanlı değil.

bMR’nin LED içerik sunucusu, her türlü boyut/şekil/piksel aralığına sahip LED sanal stüdyosunu (yeterli işleme düğümleriyle donatılmış) çalıştırabilir ve temel sistem 8 milyona kadar piksele sahip bir LED stüdyosunu yönetebilir. Sistem, UHD4K çözünürlüğe kadar çoklu kamera arasında geçiş özelliği sunarak, birden fazla kameranın bir LED volume ile kullanılmasına olanak tanır; burada kameralar arasındaki geçişler, LED volume güncellemesinin doğru şekilde yapılmasıyla düzenlenir. LED duvarda görüntülenen Unreal grafik perspektifi ile kameranın gerçek konumu arasında bugün piyasadaki en düşük gecikme sayesinde, eşzamanlı artırılmış gerçeklik (AR) içeren set genişletme (set extension: LED ekranları çevreleyen kamera içi alanı doldurmak için Mixed Reality setindeki LED ekranlar üzerinde görüntülenmekte olan dijital içeriğin sanal olarak genişletilmesi) mümkün.

Mo-Sys, bMR müşterilerine LED stüdyo sanal sahnelerini kontrol etmek için özel kullanıcı arayüzleri yaratan ve operasyonel yükü basitleştiren bir hizmet sunacak. Buna ek olarak bMR, canlı grafikler için özel arayüzler oluşturma, veri kaynaklarını grafik şablonlarına bağlamayı basitleştirme ve aynı anda birden fazla grafik öğesini çalıştırma yeteneği sunar.


Ürün bMR LED ve MOS Yayın Grafik Sistemi
Marka Mo-Sys
Firma Provid
Telefon 0212 297 88 77
Web www.provid.com.tr

En Çok Görüntülenenler
Dergi