Reklamı Kapat
Anasayfa > Söyleşiler > “Video Endüstrisi Değişiyor ve SES de Onunla Birlikte Değişiyor“
“Video Endüstrisi Değişiyor ve SES de Onunla Birlikte Değişiyor“
22.10.2019 16:04

SES bu yıl da dergimizi IBC fuarında ağırladı, çok teşekkür ederiz. Fuar sonrasında SES Türkiye İş Geliştirme Müdürü Nejla Bilge Atila ile yeni çözümleri de kapsayan ayrıntılı bir söyleşi gerçekleştirdik. 

 • SES sunduğu hizmetler ve çözümlerle neredeyse dünyanın tümüne erişim sağlıyor. En son geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz söyleşiden bu yana SES’in yeniliklerini öğrenebilir miyiz?

Geçen seneki röportajımızdan beri, birçok farklı cephede ilerlemeye başladık ve sizinle paylaşacağımız çok sayıda heyecan verici haberimiz var. Video endüstrisi değişiyor ve SES de onunla birlikte değişiyor. Her şeyden önce, sektörel ölçütleri yeniden tanımlayacak yeni ürünler ve hizmetler sunarak bu değişimi gerçekleştiriyoruz. Bu hizmetleri isteyen yayıncılar ve içerik sahipleri gibi önemli müşterilerimiz bu değişimi memnuniyetle karşılıyorlar, çünkü böylece çok rekabetçi bir pazarda dahi içeriklerini fark edilebilir kılıyor ve kazanç elde ediyorlar.

Bildiğiniz gibi, SES dünyanın lider uydu operatörü olarak GEO ve MEO olmak üzere iki farklı yörüngede 70’den fazla uyduya sahip bulunuyor. Şirketimiz, iki farklı iş birimi olan SES Video ve SES Networks aracılığıyla çok farklı ve geniş bir müşteri kitlesine, küresel video dağıtımı ve veri bağlantısı hizmetleri sunuyor.

SES Video bugün dünya çapında, doğrudan eve yayın (DTH) platformları ve kablo, karasal ve IPTV ağları aracılığıyla, 355 milyondan fazla TV hanesine ulaşıyor. Avrupa’nın en büyük DTH televizyon erişimine sahip olan ASTRA uydu sistemini içeren SES Video portföyü, hem doğrusal hem de dijital dağıtım için eksiksiz bir uçtan uca katma değerli hizmetler paketi sunuyor.

Öte yandan, SES Networks birimimizle, telekomünikasyon, denizcilik, havacılık ve enerji gibi çeşitli sektörlerdeki insanların yanı sıra dünya çapındaki devlet ve kurumları birbirine bağlayan ve küresel yönetilen veri hizmetleri sunuyoruz. SES Networks portföyü ayrıca, SES ve Lüksemburg hükümeti arasındaki 50/50 kamu-özel ortaklığı olan GovSat ve bugün fiber benzeri geniş bant hizmetleri sunan tek coğrafi olmayan sistem olan O3b’yi kapsıyor.

 • SES uydu ve OTT senkronizasyonu ile canlı yayınları yeniden tanımlıyor. SES’in bu yeni çözümü yayıncılara ve içerik hakkı sahiplerine neler sağlıyor? Çözüm hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

Uydu ve OTT senkronizasyonu güçlü bir çözüm çünkü biz uydu ile OTT sinyal dağılımını senkronize ediyoruz. Artık izleyiciler bir maçı uydu TV, OTT TV veya OTT mobil fark etmeden nerede izliyor olurlarsa olsunlar, atılan bir golün tadını eşzamanlı olarak çıkarabilecekler. Günümüzdeki mevcut gecikmeli yayın probleminde, internet üzerinden canlı bir maç izleyen futbol taraftarları, diğer bir ortamdaki TV’yi izleyenlerin yaşadığı gol coşkusunun sesini duyup golü en az 40 saniye gecikmeli görünce hayal kırıklığı yaşıyorlar. Ayrıca, bugün birçok izleyici, aynı anda en yüksek HD / UHD kalitesinde ve geniş ekranlarında içeriği izlerken aynı zamanda alternatifleri görmek ve ek bilgi almak için bir tablet veya telefon da kullanabiliyor.

İki yayını senkronize etmek, birleşik bir sürükleyici görüntüleme deneyimi sunmanın önemli unsuru. Piyasada gecikmeyi 40 saniyeden 10 saniyeye düşürmeyi hedefleyen çok sayıda teknik çözüm var. Ancak, piyasadaki diğer düşük gecikmeli OTT akış çözümlerine rağmen tabletinde izleme yapan birinin bozulmuş bir görüntüleme deneyimi yaşama riski var.

Peki, SES’in bu eşsiz hizmeti sunması nasıl mümkün olabilir? Bu, video akışını, yayının uyduya eriştiği noktada yönetmenin bir sonucudur. Çünkü kaynağında bu erişime sahibiz ve gecikmeyi en aza indirebiliriz. Kaynak sinyalini alıyor ve aynı anda uydu ve IP üzerinden dağıtıyoruz. Dağıtım sürecinde ayrıca MPEG-CMAF standardını kullanarak düşük gecikmeli kodlama uyguluyoruz. Bu farklı unsurların birlikte kullanılması, senkronizasyon yeteneğini sağlıyor.

Bu elbette sadece spor canlı yayınları için tasarlanan bir teknoloji değil. Son kullanıcılarına en iyi görüntüleme deneyimini sağlayabilecek bu özelliğin başka kullanım durumları da var:

 1. Alışveriş kanalları bazen ürün kullanılabilirliği ve/veya stüdyo aramalarının geri sayımlarını promosyon aracı olarak kullanır. Düzenli OTT akışı, kullanıcının aradığında, çağrının sonlandığı gibi gecikme sıkıntısını ortadan kaldırır. Bir başka bir hayal kırıklığı da ürün satıldığı zaman, ekran sayımlarının hala uygunluk göstermemesinde yaşanmaktadır ki, senkronizasyonla bu sorun da ortadan kalkar.
 2. Diğer bir kullanım alanıysa telefon çağrılarıyla yapılan ve canlı yayınlanan TV yarışmalarında, sandıklar kapandıktan sonra oy vermeye çalışanların gecikmeden kaynaklı engellemeyi yaşamaması içindir.
 • SES’in bir diğer yeniliği de bulut tabanlı çözümler. Microsoft Azure ile gerçekleştirilen bu yeni çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Microsoft ile yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu genişletilmiş işbirliği piyasanın tüm oyununu değiştirecek büyüklükte, çünkü buluttaki medya, merkezlerimizde sunduğumuz tüm özellikleri yayıncı müşterilerimizle buluşturmamızı sağlayacak. Microsoft bunun için mükemmel bir ortak çünkü dünyanın önde gelen küresel bulut altyapısına ve yapay zeka (AI) ile yapay öğrenme (ML) özelliklerine sahip. Tabii ki bu her müşterimizin farklı ihtiyaçları olduğu için tüm işlerimizi buluta taşımamız anlamına gelmiyor. Bunun yerine müşterilerimiz, gereksinimlerine göre, uçtan uca, SLA tabanlı medya dağıtım hizmetlerini Microsoft Azure ile gerçekleştirebilecekler.

Bulut tabanlı bir çözüm, 3 temel avantajdan dolayı önem taşıyor:

 1. Esneklik: Müşterilerimiz, projelerini minimize edilmiş bir tedarik süresi içerisinde gerçekleştirebilecek veya uyarlayabilecekler. Ayrıca bu çözüm değişikliklerin uygulanmasını kolaylaştıracak ve müşteriler de piyasa koşullarına uygun hareket edebilecekler.
 2. Ölçeklenebilirlik: Daha fazla esneklikle birlikte hizmetleri, pazarın ihtiyaçlarına ve değişen iş planlarına göre kolayca ölçeklendirme yeteneği de gelir. Buna bir örnek, yeni bir kanal oluşturmakla ilgilenen ancak tesis içi hizmetlere yüklenmeden önce uygulanabilirliğini test etmek isteyen bir yayıncı olabilir. Bulut tabanlı iş akışları bunu mümkün kılacak ve iş modeli kanıtlandıktan sonra yayıncı, kurum içi hizmetleri taahhüt edebilir ya da bir bulut çözümü tarafından sunulan esneklik nedeniyle içeriğini ve iş akışlarını bulutta tutabilir.
 3. Uygun maliyetli: Bulut destekli medya hizmetlerinin sunduğu esneklik ve ölçeklenebilirlik, müşterilerin bunu önceden planlamak zorunda olmadıkları, hizmetlerini hızlı bir şekilde başlatıp çalıştırabilecekleri ve daha esnek bir fiyat listesi modelinde ödeme yapabilecekleri anlamına gelir.

 • 2019 SES Endüstri Günleri’nin Sürprizi ‘Tek Durak Video Prodüksiyon Çözümü’ydü. Bu çözümün ayrıntılarını öğrenebilir miyiz?

Bu sektördeki değişimlerin zeminindeki SES, video işini daha da dönüştürmeye ve gerçekten hibrid içerik sağlama yaklaşımı sunmaya odaklanıyor. Geleneksel yayıncılık endüstrisi ve uçtan uca video hizmetleri dünyalarının ‘ikisinin de en iyisi’ ile birleştirilmesi, müşterilerin en yüksek kalitede içerik oluşturmaya odaklanabilmeleri için tek durakta tüm hizmetleri almalarını sağlayacaktır. 

 • Türk yayıncılara sürpriz projeleriniz olacak mı?

Sürprize gerek yok çünkü Türkiye’de varlığımızı güçlendirmeye devam ediyoruz.

 • Ufukta yeni uydular var mı? Veya diğer hizmet sağlayıcılarla yeni işbirlikleri olacak mı?

Yeni nesil orta yörünge takımyıldızımız O3b mPOWER ve Amerika için SES-17 gelecek. Konuyla ilgili detaylı bilgi isteyenler https://www.ses.com/networks/networks-and-platforms/o3b-mpower adresini ziyaret edebilirler. 

Bunun yanı sıra TV ekran üreticilerinin, tüketicilerine tanıtılacak yüksek kalitede yayın içeriğiyle ilgili yeni ürün geliştirme aktiviteleriyle, Türkiye’de pazarlama ortaklığı desteğimize devam etmek istiyoruz.

 • Yeni teknolojilerle birlikte yayıncılığın ekosistemi tamamen değişiyor, izlenme mecraları ve hizmet alışkanlıkları baştan aşağı değişiyor.  Yayıncılığın geleceğiyle ilgili öngörülerinizi ve uydu yayıncılığının bu öngörülerinizdeki yeri hakkında neler söylemek istersiniz?

Uydu uzun bir süre daha önemli bir rol oynamaya devam edecektir. Uydu bugün, DTH platformları (ör. IPTV ağları, karasal ağlar ve kablo ağları) hariç birçok ağı beslemektedir. Ayrıca, veri iletişimi için bir dizi ağ hizmeti ve bunun yanı sıra askeri ve devlet çözümlerine yönelik hizmetleri sunuyoruz. 

 • SES’in gelecek döneme ilişkin plan, proje ve hedefleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

SES olarak müşterilerimizin bugünün rekabetçi pazarlarındaki zorlukların üstüne çıkması gerektiğini görüyoruz. İçeriğin birçok ekranda görüntülendiği ve çeşitli biçimlerde sunulduğu ‘İçeriğin Altın Çağı’nı yaşıyoruz. Ekosistem karmaşıklığı arttıkça, müşterilerimize değer katan uçtan uca yönetilen hizmetler sunmanın yolunu buluyoruz.

SES yıllardır, müşterilerimize kapasite sağlama işinde başarı sağlamıştır. Bunun değişmeyeceğini söyleyebiliriz. Katma değerli ek hizmetler yalnızca müşterilerimizle daha da yakınlaşmamıza ve onların içeriklerinden daha iyi paralar kazanmalarına yardımcı olacak. İkinci bir nokta, canlı yayın ve diğer IP tabanlı hizmetlerin popülaritesinin artmasıyla, çözümlerimiz müşterilerimizin uydu üzerinden sağladıkları aynı kaliteyi sürdürmelerini sağlamaktır. Son noktaysa, iş ortamının daha zorlayıcı hale gelmesi, adapte olabilmek ve esnek olmanın şart olmasından kaynaklı ihtiyaçları Microsoft ile işbirliğimizle karşılıyoruz.

Televizyon sayısı arttıkça pazar daha da karmaşık hale geliyor ve bu eğilim içinde televizyonların daha da büyüyüp birbirine bağlanacağını biliyoruz. 2023’te toplam TV ekran sayısının % 31’inin birbirine bağlanması ve % 23’ünün de UHD olması bekleniyor ve bu daha büyük formatlar anlamına geliyor. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi daha bağlantılı cihazları görmeyi bekliyoruz. Bunlardaki artışın 2023 yılına kadar yaklaşık 1,6 milyar olması bekleniyor.

Bu ekosistemde uydu, en yüksek kaliteli doğrusal içeriğin geniş ekranlara sunulmasında güçlü bir rol oynamaya devam edecek ve bu özellikle geniş bantlı yoksul piyasalarda geçerli olacak. Aynı zamanda, bağlı tüm TV ekranlarının ve cihazlarının gerçekten birbirine bağlanması ve bunlara dağıtılmış video içeriğinin olması gerekli. Bu durum, ister uydu ister IP üzerinden yapılıyor olsun, izleyicilere içerik sağlamada iş akışlarının daha karmaşık hale gelmesine sebep olacak. Bu nedenle, müşterilerimizin hizmetleriyle etkileşimde bulunmalarını kolaylaştırmak ve daha uyumlu iş modelleri oluşturmalarını sağlamak için iş panelimizi paylaşıyoruz. Müşterilerimiz için günümüzün medya ekosisteminin karmaşıklığını basitleştiren bir teklif sunmayı hedefliyoruz. SES360 bizim ilklerimizden biri olarak müşterilerin farklı servislerini düzenlemelerine yardımcı olan uçtan uca bir iş akışı sistemi sağlıyor. 

Canlı etkinlikler endüstrimizde her zamankinden daha fazla önem kazanıyor ve daha fazla SD kanalı HD’ye ve UHD’ye dönüştürülürken, uydu üzerinden büyük ekranlarda yayın yapan belirli sayıda küresel kanal görmeye devam ediyoruz. 2022’de 2017 yılına göre % 73’lük bir yıllık bileşik büyüme oranı bekleniyor ve canlı yayın giderek daha popüler hale geliyor. İçinde bulunduğumuz 2019 yılında, Superbowl’daki canlı yayınlarda talebin nasıl gerçekleştiğine yakından tanık olduk.

İşletmeler daha faal ve etkin olmanın yollarını ararken, iş akışlarımızı daha esnek ve bu ihtiyacı karşılayacak şekilde optimize ediyoruz. Hizmetlerimizi buluttan erişilebilir yapmak da bunun büyük bir parçası. Sanayiler arasında, hizmetlerini buluta yerleştiren şirket sayısı artıyor. Bu teknolojinin, teknoloji maliyetlerini kontrol etme ve esnek iş modellerini mümkün kılma kapasitesi kabul edilmektedir. Buluta dahil etmeyi en çok tercih ettiğimiz etkinlik içeriğini yönetmek, yani Playout ve bu yüzden bunu bulut tabanlı ilk hizmetimiz olarak sunuyoruz.

Bununla birlikte, yeni birleşmiş SES hayatları zenginleştirmeye devam edecek! Video işimiz endüstrinin lideridir ve 355 milyondan fazla TV hanesinde 1 milyar kişiye küresel erişim sağlar ve 8.200’ün üzerinde kanalı uydu üzerinden dağıtır. Günlük olarak, 525 kanalın yayınlanmasını yönetiyor ve 620 saatin üzerinde birinci sınıf spor ve canlı etkinlik de dahil olmak üzere 8.400 saatten fazla çevrimiçi video akışı sunuyoruz. Üstelik, ihtiyaçları ne olursa olsun içerik dağıtımında gerekeni karşılamak için müşterilerimizle birlikte çalışmaya hazırız.

Şirketimizin gelişmelerini takip etmek ve mevcut hizmetlerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak için https://www.ses.com/tr/avrupa/sese-hosgeldiniz adresindeki Türkçe web sitemizi inceleyebilirsiniz.