Reklamı Kapat
Anasayfa > Söyleşiler > Uydu, yayıncılığın geleceğinde önemli bir rol oynamaya devam edecek
Uydu, yayıncılığın geleceğinde önemli bir rol oynamaya devam edecek
15.10.2018 09:52

Geçtiğimiz ay katıldığımız IBC fuarında dergimizi misafir eden ve bizi çok iyi ağırlayan SES firması yetkililerinden Nordik, Baltık ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Daniel Cop ile bir söyleşi gerçekleştirdik.  

SES sunduğu hizmetler ve çözümlerle neredeyse dünyanın tümüne erişim sağlıyor. Kaç kıtada ve kaç uyduyla yayıncılara hizmet veriyorsunuz?

SES, 40’tan fazla sabit yörüngeli (GEO) uydunun yanı sıra 16 Orta Dünya-Yörünge (MEO) uydu ile tüm kıtaları ve dünyanın % 99’unu kapsamaktadır. Yeni fırlatılacak uydularla 2019’da bu rakamlar artacaktır. 

Bu noktada, uydu teknolojisinin sınırsız iletişim olanağı sunduğunu da belirtmeliyiz. Yüksek performanslı uydularımız, HDTV’den Ultra HD’ye en son dijital TV teknolojilerini sunmak için ihtiyaç duyulan hizmetler ve bant genişliği ile doğrudan eve yayın, kablolu ve karasal yayın yapan operatörleri destekliyor. Uydu bağlantıları, büyük arazileri toprak tabanlı ağlardan daha iyi kapsayacak şekilde coğrafi sınırların ötesine geçme özelliğine sahiptir. Ve biz de SES olarak bu bağlantıları, maliyetli bir altyapıya yatırım yapmanıza gerek kalmadan, neredeyse her yerde ve anında kurabiliriz.

Dünya genelinde yayıncılara sağladığınız hizmetlerin ayrıntılarını öğrenebilir miyiz?

Tabii ki. Daha büyük platformlar ve çoklu televizyon kanallarının yanı sıra tekli TV kanalları için yayın kapasitesi sunuyoruz. Ayrıca, “sadece” kapasite haricinde birçok ek hizmetimiz mevcut.

Bugünün tüketicileri her zamankinden daha fazlasını talep ediyorlar. Fırsat buldukları herhangi bir yer ve zamanda, en sevdikleri programları, yüksek kalitede ve herhangi bir cihazda izleyebilmek istiyorlar. Yayıncılar ise, gerekli olan tüm biçimlerde en iyi içeriği sunmak, nerede olursa olsun yeni kitlelere ulaşmak istiyorlar. İşte biz SES olarak bunları gerçekleştirmek için yardımcı oluyoruz.

50’den fazla DTH (doğrudan eve yayın) platformumuzla hizmet veriyoruz. Yayıncılar standart TV, HDTV ve dünyanın ilk Ultra HD kanalları dahil olmak üzere müşterilerinin evlerine geniş bir medya içeriği yelpazesi sunmak için bize güveniyorlar. Uydularımız, 325 milyon hanede 1 milyardan fazla kişiye yayın ulaştıran 7.741 kanala hizmet veriyor. Çözümlerimiz, hem doğrusal hem de doğrusal olmayan platformlarda içeriğin hazırlanması ve iletiminin yanı sıra dijital dağıtım ve isteğe bağlı video, akış ve uydu TV için içerik oynatma gibi çok yönlü hizmetleri kapsıyor.

Geçtiğimiz aylarda SES-12 uydusu fırlatıldı. Bu uydu hakkında, kapsama alanları, verdiği hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

SES-12 uydusu, Hindistan ve Endonezya gibi hızla büyüyen pazarlar da dahil olmak üzere, Orta Doğu ve Asya-Pasifik bölgesinde SES’in, doğrudan eve (DTH) yayın, VSAT, Mobilite ve Yüksek Verimli Uydu (HTS) veri bağlantısı hizmetleri sağlama kapasitesini artıracaktır. Uydu, bu konumdaki NSS-6’nın yerini alacak ve SES-8 ile birlikte konumlandırılacaktır. SES-12, Batı’da Kıbrıs’tan Doğu’da Japonya’ya, Kuzey’de Rusya’dan Güney’de Avustralya’ya kadar uzanan çoklu dikeylerdeki gereksinimleri destekleyebilmektedir.

SES Endüstri günlerinde 8K yayın yaptınız. Hem bu etkinlik hem de bu etkinlikte gerçekleştirdiğiniz 8K yayının ayrıntıları hakkında neler söylemek istersiniz?

8K Ultra HD (8K), Japon Yayın Şirketi NHK tarafından geliştirilen gelecekteki bir televizyon formatını ifade ediyor. Bu format, 100 inç üzerindeki ekran boyutları daha yaygın hale geldiğinde televizyonlara uygulanabilecektir. Buna da henüz birkaç yıl daha var diyebiliriz.

7680 x 4320 piksel ölçüleriyle 8K, HD çözünürlüğünün 16 katı ve 4K Ultra HD (4K) çözünürlüğünün ise 4 katıdır.

Bu yılki endüstri etkinliği için gerçekleştirilen DTH (doğrudan eve yayın) kurulumu, bugün mevcut olan en verimli kod çözücüyü kullanan bir 8K aktarımıydı (ki HEVC hala 80 Mbit/s gerektiriyor). Birkaç yıl önce, 8K hala 200-300 Mbit/s gerektiriyordu. Bunlar kesinlikle uydu aracılığıyla doğrudan eve yayın için yaygın olan veri hızları değildir. Bunun üzerine biz de ASTRA 3B’de 36MHz transponder (uydu alıcı-vericisi) için kararımızı verdik. İletim için yeni standartlaştırılmış ve en verimli DVB-S2X standardını kullandık (daha dik % 10 azalma ve 16APSK ¾ MODCOD ile). Bu da bize 80 Mbit/sn’yi aşan net transponder verimi sağladı ve böylece 8K video sinyalimiz için yeterli oldu.

SES Nordik, Baltık ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Daniel Cop

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz söyleşiden bu yana Türk pazarında bazı projeler gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. Özellikle TRT World ile gerçekleştirdiğiniz proje Türk yayıncılığı için önemli. Gerçekleştirdiğiniz projeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

TRT World, bir kanalın içeriğiyle diğer ülkelere ulaşmasına nasıl yardımcı olabileceğimizin çok güzel bir örneğidir ve bu kanalın SES’te olmasından dolayı gerçekten çok memnunuz. Bu çerçevede, piyasada bir takım diğer yayıncılar ile de görüşmeler yapıyoruz, ancak bugün itibariyle açıklayabileceğimiz bir şey yok.

Türk yayıncılara sürpriz projeleriniz olacak mı?

Sürprize gerek yok çünkü Türkiye’deki varlığımızı güçlendirmeye devam ediyoruz.

SES, bazı kıtalarda diğer servis sağlayıcılarla işbirlikleri yapıyor. Bizim bölgede de böyle işbirlikleri olasılığı var mı?

TV ekran üreticilerinin, tüketicilerine tanıtılacak yüksek kalitede yayın içeriğiyle ilgili yeni ürün geliştirme aktiviteleriyle, Türkiye’de pazarlama ortaklığı desteğimize devam etmek istiyoruz.

Teknolojik gelişmeler ve akıllı teknolojiler klasik yayıncılık anlayışını tamamen değiştirdi. Yeni bir yayıncılık ekosistemi gelişiyor. 4K, 8K, Cloud, OTT, HDR gibi kavramları da kapsayarak SES’in yeni ekosisteme yaklaşımını öğrenebilir miyiz?

Tüm bu teknoloji yenilikleri, bugün bizim yapmaya çalıştığımız şeyin kalbinde yer almaktadır. 4K ve HDR’a gelince, yayıncıların yeni UHD kanalları dağıtabilmeleri için fazlasıyla yeterli kapasite sağlayabilen uydular fırlatıyoruz. HDR formatları geliştirmeye devam etmek ve uydularımız üzerinden kanalların test edilmesini mümkün kılmak için sektördeki ortaklarımızla çalışmalar yapıyoruz.

Trendleri takip etmek ve ön saflarda olmak için sürekli yeni hizmetler geliştiriyoruz. Bu da SES’in, bahsettiğiniz gibi teknolojilerde her zaman en önde olması anlamına geliyor.

SES Video ile, video ekosistemine temel olarak daha derin bir odak geliştirdik. İçeriğin uydu üzerinden doğrusal olarak dağıtılmasındaki uzmanlığımızdan yola çıkarak, müşterilerimize zaman ve konumdan bağımsız olarak doğrusal olmayan dağıtımda da yardımcı oluyoruz.

SES Video, son kullanıcıların yeni görsel alışkanlıklarının yanı sıra zaman ve mekan kayması tercihlerini karşılama gereksiniminin de farkındadır. Kapsamlı hizmetlerimiz, IP üzerinden Talep edilen Video (VOD) dağıtımından, yayın akışına ve tüm kanal içeriğinin profesyonel, güvenli, yönetilen bulut ortamında depolanmasına değişiklik göstermektedir. 

Gerçekten çok az bütçelerle faaliyet gösteren yayıncılar da var, devasa bütçelere sahip olanlar da. Hizmet çeşitliliğinizi bu mimarilere göre şekillendirip uyarlayabiliyor musunuz?

Geniş bir kanal sayısına sahip bir DTH platformu için uplink, şifreleme, playout hizmetleri ve kapasite ile tam hizmet sunmanın yanı sıra tek bir TV kanalıyla yayına başlamak isteyenler için de kapasite hizmeti sunuyoruz. Her şey müşterinin ihtiyaçlarına göre değişiyor. 

Çözümlerimiz ve hizmetlerimiz modülerdir ve bireysel ihtiyaçlar için özelleştirilebilir. Sadece kapasite ihtiyacında olan müşterilerden başka, içerik satın alma, işleme ve dağıtım hizmetleri sunmamızı isteyen müşteriler de olabiliyor.

SES Video bünyesinde, yayıncılar için bir ara adım oluşturan platform hizmetleri de oluşturuyoruz. Yerel içerik üreticilerinin içeriğini birleşik bir platformda bir araya getirmemize ve bu yerel pazarlardaki ortaklarımıza katma değerli hizmetler sunmamıza ve orada bir ödemeli TV ekosistemi oluşturmaya başlamasına yardımcı oluyor. Bu, her abonenin, nerede bulundukları önemli olmaksızın, ister uluslararası ister yerel olsun, en iyi içeriğe erişmesi gerektiğine olan inancımıza dayanmaktadır.

Yayıncılığın geleceğiyle ilgili öngörülerinizi ve uydu yayıncılığının bu öngörülerindeki yeri hakkında neler söylemek istersiniz?

Uydu uzun bir süre daha önemli bir rol oynamaya devam edecektir. Uydu bugün, DTH platformları (ör. IPTV ağları, karasal ağlar ve kablo ağları) hariç bir çok ağı beslemektedir. Ayrıca, veri iletişimi için bir dizi ağ hizmeti ve bunun yanı sıra askeri ve devlet çözümlerine yönelik hizmetleri sunuyoruz. 

SES’in gelecek için plan, proje ve hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

SES, bugünün ve yarının taleplerini karşılamak için gelişmeye devam edecektir.

Özetlemek gerekirse;

  • Son 5 yılda HD alanında müthiş büyüme görüldü. Uydu aracılığıyla yayın yapan HD kanalların sayısı dünya çapında 2012 yılında katlanarak 10 bine çıktı ve 2025 itibarıyla tekrar ikiye katlanması bekleniyor.
  • Dijital değişimin hala sürdüğü ülkelerde, halen toplam 300 milyon analog ev bulunuyor.
  • Ve dünya çapında, özellikle gelişmekte olan TV pazarlarında, halen televizyon sahibi olmayan 360 milyon civarında hane bulunuyor.
  • Gelişmekte olan pazarlarda, özellikle Afrika, Asya-Pasifik ve Latin Amerika’da muazzam büyüme imkanları bulunuyor.
  • SES Video ve SES’in Medya Hizmet Şirketi MX1 ek hizmetler sunmaya devam edecek.
  • TV ekranları giderek büyürken Ultra HD ekranlar da gittikçe yaygınlaşıyor. Ultra HD’de daha kaliteli içerik üretildikçe, Ultra HD içerik beklentimiz ve talebimiz de artacak.

Sonuç olarak, net olan bir şey de sürekli yenilik olmaksızın piyasanın ihtiyaçlarına hitap edip karşılamaya çalışarak, biz sektördekiler, ücretli TV operatörleri, OTT hizmet sağlayıcıları ya da uydu operatörleri, çağ dışında kalma riski altına gireriz. Yeni teknoloji dalgası medyayı daha fazla değiştirmeden evvel kendimizi hazırlamalı ve yenilikleri kucaklamalıyız ki, mümkün olan en iyi içeriği ve deneyimleri müşterilere sunabilmeye devam edebilelim.

Şirketimizin gelişmelerini takip etmek ve mevcut hizmetlerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak için https://www.ses.com/tr/avrupa/sese-hosgeldiniz adresindeki Türkçe web sitemizi inceleyebilirsiniz.