Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > S Sport Plus, Türkiye’nin Sadece Spor İçeriği Yayınlayan İlk OTT Platformu
S Sport Plus, Türkiye’nin Sadece Spor İçeriği Yayınlayan İlk OTT Platformu
19.12.2019 14:24

S Sport Plus Teknik Şefi Oktay Atov ve Ferhat Özgün ile S Sport Plus’un son yatırımlarını kapsayan bir söyleşi gerçekleştirdik.

  • Yayıncılık alanında bünyenizde bulunan kanalların bilgilerini öğrenebilir miyiz? Kanallar, hangi platformlarda yer alıyor? 

Saran Group bünyesinde yer alan S Sport Plus, Türkiye’nin sadece spor içeriği yayınlayan ilk OTT platformudur. Sporseverlere aralarında Premier Lig, Bundesliga, NBA, F1, UFC, MotoGP, WWE, NCAA, Libertadores, Portekiz Ligi, Belçika Ligi ve Hollanda Ligi’nin de yer aldığı dünyanın önde gelen spor organizasyonlarını her ay 300 saatin üzerinde canlı yayın ve tekrar izle seçenekleriyle sunmaktayız. Kullanıcılar izlemek istedikleri maç ya da yarış programını istedikleri yerde, istedikleri zaman S Sport Plus’ın çoklu ekran teknolojisiyle izleyebiliyorlar.

Sporseverler, S Sport Plus platformunda yer alan içerikleri TV kanallarımızdan da izleme şansına sahip. 2017 yılında yayın hayatına başlayan S Sport, Digiturk 85. Kanal, D-Smart 78. Kanal, Tivibu 77. Kanal, TV+ 74. Kanal’da yayınlanıyor. 

Mart 2019’da lansmanı yapılan Sport2 ise TV+ 78. kanalda sporseverlerle buluşuyor.

  • Yayın iletim süreçleriniz nasıl ilerliyor? 

S Sport Plus OTT platformu hem canlı yayınları hem de canlı yayınlanmayan içerikleri takip edebileceğiniz günümüz OTT sistemleri içerisinde en aktif ve dinamik platformdur. S Sport Plus internet tabanlı olarak ilgili Server ve CDNlere yayın vermektedir. CDN ile de kullanıcılara yayın iletimi sağlanmaktadır. Canlı yayınlar biter bitmez ilgili kategorilere aktarıldığından kullanıcılar hiçbir yayını kaçırmamaktadır. Değişken bitrate özelliği sayesinde düşük internet hızlarında dahi yayınlar kesintiniz izlenebilmektedir. Spor karşılaşmalarının çakışması durumunda S Sport Plus aynı anda 6 canlı yayın yapabilmektedir. Bu sayede kullanıcılar bir yayından diğerine geçerek hiçbir karşılaşmayı kaçırmamakta, hatta çoklu izleme özelliğimiz ile desktop üzerinden aynı anda 4 karşılaşmayı izleyebilmektedirler. S Sport Plus, iOS, Android ve web’ten izlenebilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda Chromecast ve Apple TV üzerinden de büyük ekranda izlenebilir. 

  • Piko TV ürünlerini kullanım alanlarınız, size sağladığı fayda ve kolaylıklar neler? 

S Sport Plus, S Sport, S Sport2 ve Youtube kanallarımızda Piko TV ürünlerini kullanmaktayız. Piko ürünlerinden encoder, decoder ve NMS Server en çok kullandığımız ürünlerdir. Kolay kurulum, uzaktan erişim ve anlaşılır menüleri ile operasyonlarımızı rahat bir şekilde gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca, NMS ve Encoder’lardaki “monitoring” özelliğini sıklıkla kullanmaktayız. Bu özellik sayesinde yayınlarımızdaki problemlere önceden müdahale edebiliyoruz.

  • Piko TV ürünlerini tercih etme sebebiniz nedir? 

Operasyon için kolay ve anlaşılır menülere sahip olması, özel ihtiyaçlara göre yazılım güncelleme yapılabilmesi Piko TV ürünlerini tercih etmemizin en önemli sebeplerindendir. Ayrıca yayın aralarında video ekleyip çıkarma özelliği sayesinde operasyonumuza kolaylık sağlamaktadır. 

Yayınlarımızda verdiğimiz yayın başı ve yayın ortası kapak işlemlerini de Piko TV ürünleriyle gerçekleştirmekteyiz.

Piko TV firmasının sistemsel sorunlara anında ve her daim desteğinin yanı sıra özel ihtiyaçlarımız doğrultusunda yaptıkları geliştirmeler de bizim için çok önemli.

  • Yayıncılığın geleceği ile ilgili öngörüleriniz neler? Öngörülerinizde uydu yayıncılığının veya OTT yayıncılığın yeri hakkında neler söylemek istersiniz? 

Ülkelerin internet altyapılarının hızla gelişmesine ek olarak, özellikle yeni neslin teknolojiyi kullanma isteği ve becerileri sayesinde yayıncılıkta büyük bir değişim yaşanmaktadır. Artık tüketicilerin istediği yayını istediği yerde ve istediği zamanda, tercih ettiği cihaz üzerinden izleme talebi var. Bu talebin de etkisiyle, OTT platformları üzerinden yapılan izlenme sürelerinin uydu üzerinden yayın yapan mecralar üzerinden yapılan izlenme sürelerini geçtiğini görüyoruz. 

  • OTT yayıncılığının uydu yayıncılığına göre avantajları ve dezavantajları neler? 

OTT platformları, uydu yayıncılığına kıyasla teknik ekipman, uydu frekans kiralaması vs. gibi kalemlerde maliyet avantajı sağlamaktadır. Tüketici tarafından baktığımızda ise uydu yayını alırken ihtiyacı olan çanak anten ve decoder gibi cihazlara OTT üzerinden yapılan izlemelerde ihtiyaç yoktur. Çünkü OTT yayınları tüketicinin sahip olduğu akıllı telefonlar, Smart TV’ler, tabletler ve oyun konsolları gibi farklı cihazlara arada bir decoder olmadan internet üzerinden doğrudan iletilmektedir. İstenilen zaman, istenilen yerde tüketicinin içeriğe erişebilmesi OTT’nin en öne çıkan özelliğidir.

  • Ufuktaki yeni projeleriniz için Piko TV ürünlerini tercih eder misiniz? 

Operasyon aşamasında kolay kullanım, ihtiyaca özel özelliklerin eklenip çıkarılabilmesi bakımından Piko TV ürünlerini gelecekteki projelerimiz için tercih edebiliriz.

  • Spor yayınları yapan benzeri yazılımlar mevcut. S Sport Plus’ın diğerlerinden farkı nedir? 

S Sport Plus, sadece spor içeriği yayınlayan Türkiye’nin ilk OTT platformu. Premier Lig, Formula 1, NBA, Bundesliga, UFC, MotoGP, WWE gibi birçok premium spor karşılaşmasını üyelerimiz ayda sadece 17.99 TL’ye ister canlı isterse daha sonra “Tekrar İzle” seçeneğiyle izleme olanağına sahip. Ayda 300 saatin üzerinde canlı spor karşılaşması yayınlıyor ve bunları karşılaşma biter bitmez daha sonra izlemek isteyen üyelerimiz için VOD olarak sunuyoruz. Aynı anda 6’ya kadar canlı yayın verebildiğimiz gibi, izleyiciler “Çoklu İzleme” özelliğimiz ile desktop üzerinden ekranı bölerek aynı anda 4 canlı yayını takip edebiliyorlar.