Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Cisco TV’de Primestream Altyapısı
Cisco TV’de Primestream Altyapısı
28.07.2021 11:52

Cisco satış ve pazarlama ekosistemi içerisinde ağını kurmuş olan Cisco TV, şirketin dahili ve harici toplantıları ve etkinlikleri için görüntü yapımı, yaratıcı hizmetler, mühendislik ve bağlantılar sağlıyor. Ana stüdyoları ve denetim odaları Cisco’nun San Jose’deki ana yerleşkesinde yer alan Cisco TV, dört diğer coğrafi noktadan da çalışıyor; Research Triangle Park, North Carolina; Bedfont Lakes, U.K.; Bangalore, Hindistan; ve Singapur.

Primestream altyapısı uzun vadeli uzaktan yapımı destekliyor

Bilişim teknolojisinin önderlerinden Cisco Global Television, Webex görüntülü konferans platformu ve düşük gecikmeli bağlantı sağlayan TelePresence SX80 gibi uzaktan iş akışı ve işbirliği çözümleriyle tanınıyor. 

Cisco TV yıllardır, kayıttan dağıtıma kadar tüm kurumsal medya işlemlerini yönetip otomatikleştirmek için Primestream çözümleri kullanıyor. Primestream Workflow Server, Primestream Xchange medya varlık yönetim (MAM) platformuyla uyumlu çalışarak kaydı ve otomatik master kontrollü yayını yönetiyor.

Birleşik içerik tedarik iş akışı

San Jose merkezinde Cisco TV tamamı Primestream Workflow Server ile Xchange MAM yönetimi altında olmak üzere 18 kayıt ve 16 oynatım kanalı işletiyor. Cisco Unified Computer System (UCS) kabin rafı montajlı sunucular üzerinde çalışan Workflow Server, Cisco TV ana stüdyolarından, yerleşke etkinlik merkezlerinden ve uzaktaki etkinliklerden canlı HD sinyalleri yakalıyor. Büyük kurumsal etkinliklerin uzaktan yapımları, fiber optik kablo yoluyla San Jose’deki ana stüdyoya geri bağlanıyor. 

Xchange, daha önce yıllarca bantlarda ve izole sürücülerde arşivlenen eski Cisco TV içeriklerini bir araya topluyor. Workflow Server içerisinde otomatik bir işlemle bu kayıtlı içeriğin tamamı NetApp SAN belleğe aktarılıyor, kodları Apple ProRes formatına dönüştürülüyor ve filtreleme, sıralama, arama için kullanılabilen üstverilerin kullanıldığı “küçük dizinler” içerisine organize ediliyor.

Cisco TV canlı yayınlarda bumper, fragman ve geriye sayımlar görüntülemek için Workflow Server’ın Live Assist yeteneğini kullanıyor. Workflow Server, Cisco Webex gibi çevrim içi web yayın portalları kullanılarak IP üzerinden şirketin dahili ve harici ağlarına içerik yayınlamak için de kullanılıyor. Ayrıca Cisco TV çeşitli portallara online yayınlamak için ilgili üstveri ve işaretlerle orijinal ProRes dosyaları platforma özel kodeklere dönüştürecek bir otomasyon komut dosyasını başlatabiliyor.

Uzaktan çalışmada yenilik

Cisco şu anda programları aynı anda yürütebilen dokuz sanal stüdyo ve altı denetim odasını işletiyor. Uzaktan yapım kurulumunu San Jose’deki tesisin içerisinde TelePresence SX80’ler, Blackmagic ATEM canlı yapım resim masaları, Primestream Workflow Server ve Xchange MAM destekliyor. Tipik bir programda teknik yönetmen, yapımcı, Primestream operatörü, grafik operatörü, ses mühendisi ve tüm personel uzaktan işbirliği yapıyor. Xchange desteği sayesinde merkezi arşivin uzaktan çalışma yeteneklerini ekip kolayca genişletebiliyor. 

Uzun vadeli uzaktan çalışma iş akışları

Salgının ortaya çıkmasından bu yana Cisco TV uzaktan binden fazla programın yapımını gerçekleştirdi. Dikkat çekici etkinliklerden birisi olan Cisco Impact ulusal satış toplantısında, yapım ekipleri 22,000 izleyiciye yüz seksenden fazla içerik gösterdiler.

Primestream çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 474 09 27 numaralı telefondan Orsatek’i arayabilirsiniz.