Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > L-Acoustics L-ISA Üç Boyutlu Sesiyle Manhattan’ı Sarıyor
L-Acoustics L-ISA Üç Boyutlu Sesiyle Manhattan’ı Sarıyor
21.02.2020 10:47

Manhattan’daki 92nd Street Y adlı kültür ve topluluk merkezinin New York kentinin kültürel geçmişinde önemli bir yeri var. 1874 yılında YMHA olarak açılan merkez geçen yıllarda önemli bir kuruluşa evirildi. 

92Y bugün New York City kentinin vazgeçilmez bir parçası. Kaufmann Konser Salonunun saygın sahnesi, birçok alandan önderlerin düzenli panel tartışmalarına ev sahipliği yapıyor; eski devlet başkanları, hükümet başkanları, yüksek mahkeme yargıçları, haber medyası üyeleri, film yıldızları, ünlü şefler, belli konular altında etkileşimli forumlarla NYC halkını aydınlatıyor ve bilgilendiriyorlar. 

Mekanın yirmi yıla yaklaşan eski ses sistemini yenileme gereksinimi doğdu. Konser salonunun başlıca sorunu, içinin çoğunluğunun ahşap olması nedeniyle çok yankı yapmasıydı. 1920’lerde klasik müzik için tasarlanan iç yapı, bugün yükseltmeli müzik yapılınca yetersiz kalıyordu.

Bu sorunu çözmek ve Kaufmann Konser Salonunu yirmi birinci yüzyıla uygun hale getirmek için L-Acoustics L-ISA Immersive Hyperreal teknolojisi seçildi. Bu teknoloji sahnedeki sunuculara yerelleşen geniş, doğal ses getirip şık mimariye uyum gösterirken, mekana yeniden canlılık kazandırdı.

Tarihi mekana uygun L-Acoustics L-ISA kurulumu ABD’de ilk kez bir performans sanatları merkezine kuruldu. Sistem yerel kiralama ve bütünleştirme firması See Factor tarafından satıldı, See Factor’den Alex Jones, L-Acoustics ve Hudson Scenic Design’ın rehberliğiyle Kaufmann Konser Salonunun IATSE Local One teknik personeli tarafından kuruldu.  Mekanın ses donanımının geniş çaplı güncellenmesi kapsamında yeni bir FOH konsolu ile kayıt ve yayın altyapısı da See Factor ekibince kuruldu. 

Sistemde sahnenin genişliği boyunca her askıda altı kasalı, beş adet Kiva II grubu ve dört de SB15m bas hoparlörü var. Bu ön sistem ses güçlendirmede yerelleştirme sorununu çözdü. Güçlendirilen sesi sahnedeki kaynağa yerelleştirebilme yeteneği, net duyulabilme, canlı ve güçlü ses sağlama için önemli bir etken. Sistemin çepeçevre saran üç boyutlu ses vermesi için yanlara, balkon ve orkestra için arkaya dörder X8 koaksiyel hoparlör içeren toplam 20 adet X8 hoparlör, Kaufmann personeline tüm mekana sinema için ses yerleştirme veya L-ISA bütünleşik Room Engine kullanarak alanı zenginleştirme imkanı veriyor. Dahası, 5XT balkon altı dolgu hoparlörleri ile sahnenin ucundaki altı adet X4i kompakt koaksiyel ön dolgu ve iki de sahne önü Syva eş doğrusal hoparlörün tamamladıkları sistemi, FOH altyapısından gelen AVB yoluyla 11 adet LAX4 yükselteçli denetleyici destekliyor. Son olarak FOH alanına yerleştirilen iki adet ana ve yedek L-ISA Processor, bir Mac Mini üzerinde çalışan L-ISA Controller yazılımıyla yönetiliyor.

L-ISA sistemine giden ses ilk olarak konsoldan başlıyor; bir Yamaha Rivage PM10 her ses kanalının fader sonrasını ve sinyal işleme sonrasını bir MADI akışı yoluyla L-ISA Processor’lara gönderiyor. Buradan sonuç olarak elde edilen nesneler L-ISA Controller’a yerleştirilip katmanlanıyor, boyutlandırılan çıkışlar ilgili hoparlörlere gönderiliyor.  Geniş kapsamlı bu sistem tasarımı temelinde Kaufmann Konser Salonunun IATSE Local One teknik ekibi L-ISA yapılandırmasını Hudson Scenic Design’ın rehberliğiyle kendisi kurabildi. Hudson Scenic Design alçak frekanslı titreşimleri azaltmak için bas hoparlörlerine ikinci bir mini iskelet tasarladı ve aydınlatma sistemini yeniden yapılandırdı. Hem ses hem de ışıklar mevcut kutu tipi iskeleti paylaşıyorlar.

İlk gösteriden itibaren L-ISA teknolojisi kusursuz çalıştı ve projeye değdiğini kanıtladı. Shinedown’un performansı olan ilk gösteride üç şarkıdan sonra grup üyeleri moderatör Chris Porter ile müziklerini konuştu ve sistem yeteneklerini iyi sergilemiş oldu. 

L-Acoustics ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75  numaralı telefondan A+SF’yi arayabilirsiniz.