Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > grandMA3 ile Kanada’da Operadaki Hayalet
grandMA3 ile Kanada’da Operadaki Hayalet
26.04.2020 17:13

Operadaki Hayalet (Phantom of the Opera) otuz yılı aşkın zamandır uluslararası bir efsane. Ünlü müzikalin Fransızca konser versiyonunun sunulduğu Kanada’nın Montreal ve Quebec kentlerinde, La Boite a Lumiere firmasından Aydınlatma Tasarımcısı Jean-Francois Couture ışık denetimi için grandMA3 büyük boy konsoldan yararlandı.

20 şarkıcı ve 40 müzisyenli orkestradan oluşan prodüksiyon, Montreal’deki Théâtre St-Denis ile Quebec’teki Grand Théâtre de Québec’te izleyicileri büyüledi. The Really Useful Group Ltd ile özel bir düzenleme yapılarak Spectra Musique tarafından sunuldu.

Couture son yirmi yıldır grandMA aydınlatma konsollarını kullanıyor. Operadaki Hayalet, grandMA3 yazılımını kullanarak çalıştırdığı grandMA3 ile ilk deneyimi oldu. Sistem Montreal’deki Omnison’dan Francis Giguere tarafından sağlandı. 

Couture tatilde kendisine grandMA3’ü öğretti: “grandMA’dan grandMA2’ye geçerken yaptığımın aynısını yaptım; gösteri kurdum, eğitim videolarını izledim, WYSIWYG sistemini kullandım. grandMA2’yi öğrenip istediğim her şeyi yapabildiğim zaman, yeni modelin beni yaratıcılıkta farklı yönlere ittiğini fark ettim. Masa beni başka bir yere götürüyordu. grandMA3 ile Operadaki Hayalet’i programlarken de aynı şeyi hissettim.

grandMA2’ye geçerken yaşadığı öğrenme eğrisinin aynısını deneyimleyen Couture şunları söyledi: “Genel olarak masayı öğrenmek zor değil. Tüm süreci yeniden düşünmek zorunda kalmadım. Özellikle yeni grandMA3 donanımını beğeniyorum. Ekranları hareket ettirme şekli harika. Dokunmatik tuş takımları ile klavye çok ergonomik. Etkileyici bir sistem.

Operadaki Hayalet prodüksiyonları için Couture yaklaşık 130 hareketli ışık kaynağını denetledi. “Ana ışıklar, arka ışıklar ve sahne ışıkları için çok miktarda farklı ışık kaynakları kullandık. Set ışıklarını yaratmak için üzerine ışık yansıttığımız yarı saydam bir perde inip kalktı.” 

Couture dikkat çekti: “Yeni bir masayı seçtiğinizde öğrenecek bazı farklılıklar olacağını da kabul ediyorsunuz. Ama gösteri zamanı geldiğinde konsol kusursuz performans gösterdi. Oldukça kararlı ve hatasız çalıştı.

Aydınlatma tasarımcısı MA University’den aldığı online kurslarla grandMA3’teki ustalığını pekiştirdiğini belirtti. “grandMA3’ü bir sonraki gösteriye götürmeden önce daha fazla öğreneceğim şey var. Önümüzdeki uzun bir süre masanın çalışmalarımın bir parçası olacağını biliyorum.

Önceki grandMA konsolların devamı olarak tasarlanan grandMA3, zarif sistem mimarisinde yeni ışık, özellik ve efekt yönetme işlevleri sunuyor. Fiziksel tasarım ayrıntıları, bugün ve yarın mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak üzerinde yoğunlaşıyor.

grandMA3 büyük boy ve hafif modellerinde dev bir çoklu dokunmatik ekran yüzeyi var. Tüm kodlayıcı ve oynatma bilgilerine doğrudan letterbox ekranlardan erişilerek, geniş ekranların kullanıcı ihtiyaçlarına göre yapılandırılabilmelerine imkan sağlanıyor.

grandMA3, geniş alan ağlarına (Wide Area Network) erişim yeteneğiyle yerel alan ağlarının (Local Area Network) sınırlamalarını aşıyor. Yazılım güncellemeleri, teknik destek, online yardım ve yazılım indirmeler, WAN çatısı altında desteklenen özellikler. Gelişmiş MA-Net3 protokolü kullanılarak grandMA3 sistemleri 250.000 adede kadar değişkenin çıktısını yapabiliyor. 

grandMA3 modellerindeki gelişmiş termal tasarımın ısıyı aktardığı serinletme koridoru, kritik bileşenleri zararlı tozdan yalıtarak fan gürültüsünü fısıltı kadar tutuyor. Hafif kasası uzun ömür ve kolay taşıma gözetilerek tasarlandı. 

grandMA3 konsollardaki çift kodlayıcılar, kullanıcılara daha fazla özellik ve işlevi sezgisel denetleme imkanı veriyor. Kodlayıcıların özelliklerinin eşleştirilmesi, kullanımda kolaylık ve daha hızlı programlama sağlıyor.

Tüm grandMA3 konsol serisinde uzun ömürlü motorlu playback fader’lar var. Fader’lerde renk değiştiren bir ışık borusu yer alıyor. Playback işlevlerinin tamamen esnek atanabilmeleri, daha önceki grandMA serisi konsollara göre %30 daha fazla playback sağlıyor. 

En yoğun talepleri olan kullanıcıların gereksinimlerini bile tatmin etmek amacıyla grandMA3 için yeni butonlar geliştirildi. Neredeyse ses çıkarmayan butonlar az hareket etmeleri ve pozitif aktivasyon noktaları, hızlı ve doğru çalışma sağlıyor. 

MA Lighting ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan A+SF’yi arayabilirsiniz.