Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Glastonbury Festivalinde ARRI Multicam ile Canlı Konser Çekimleri
Glastonbury Festivalinde ARRI Multicam ile Canlı Konser Çekimleri
16.10.2021 16:33

Yönetmen Paul Dugdale, geniş müzik festivali alanında ALEXA Mini ve AMIRA kameralarla çok sayıda canlı performansı çekmenin zorluklarını anlattı.

 Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen “Glastonbury Festival: Live at Worthy Farm” yedi gün boyunca ARRI Multicam System yoluyla denetlenen ALEXA Mini ve AMIRA kameralar kullanılarak çekildi. 11 müzik performansı ve 9 ara konuşmadan oluşan etkinlikte tüm dünyaya altı buçuk saatlik canlı akış filmi yaratmak için her sanatçı etkinlik yerinde canlı çekildi ve kurgulandı. Çekimler tamamlandıktan 24 saat sonra dünya çapında evlerindeki izleyicilere ve üç yüzden fazla gösteri salonuna yayınlanarak, sadece ölçek olarak değil alan derinliği ve renk ölçümü gibi özel görüntü özellikleri bakımından daha önce hiçbir festivalin başaramadığı daha sinematik bir görünüm sağlandı. 

Yönetmen Paul Dugdale bu büyük projenin, ekibin ve festivalin ruhunu film biçiminde yeniden yaratmaktan sorumlu teknolojilerin ayrıntılarından bahsetti. 

Glastonbury Festival’in taşlıklı dairesel etkinlik alanında Steadicam ve ARRI Multicam ile elde çekim. (Copyright © Adriano Martelli)

Yaratıcı vizyonu gerçekleştirmek için kameramanlarla nasıl çalıştınız?

Benim ve kameramanların filmin estetiği ve hissiyatı konusundaki vizyonlarımız ortaktı. Bu işin kolay tarafıydı. Uygulamanın mekaniği biraz çalışmayı gerektirdi. Bu yapıda bir çekimde en önemlisi, tek bir şans elde edince hemen kamerayı konumlandırmak.  Kameramanlıktan geliyorum, onun için lens ve kamera konumu hakkında çok titizim. Her noktada benzersiz bir kurulumla çalıştığımız için, bir ekip olarak lens, kamera donatımı ve her gösteri için zamanında hazır olmak konularında çok yakın işbirliği yapmalıydık. 

Ekibin başı Görüntü Yönetmeni (DP) Brett Turnbull idi. Brett tüm projenin genel görüntü yönetmeniydi ve her çekim sırasında bekleyebileceğiniz tüm görevleri yürütecekti. Program çizelgemize göre 365 dönümlük bir çiftliğin farklı yerlerinde günde iki sanatçıyı çekiyorduk. Ayrıca çekim yerlerindeki önceki günden kalan kamera donanımları kaldırılıyor, ve ertesi gün için yeniden donatılıyordu, bu nedenle aynı anda birden fazla yerde çalışmamız ve sorunları çözmemiz gerekiyordu. 

DP James Rhodes benim belirlediğim kamera noktasına göre ertesi günün çekim yerlerini biz gitmeden önce hazırlıyordu. Çekim yapmadan önceki gün her noktada birlikte 10 dakika harcamaya çalışıyor, lens ve konumları onaylıyorduk. Çekim yerine vardığımızda Kamera Danışmanı Rob Mansfield yerleştirme bakımından işin asıl zor kısmına girişiyor ve tüm kameramanların ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını sağlayıp kesinleştiriyordu. Her gün prova yapmadan tamamen yeni bir işin içine giriyorduk, bu nedenle sıkı çalışmak zorundaydık.

Bir canlı performansa film gibi sinematik hissi nasıl kazandırdınız?

Her kamera donatımına ve performansa, sanki bir dram sahnesi çekecekmişim gibi yaklaşırım. Benim için müzik performansı insanlar ve ilişkileriyle ilgili bir şey. Bir şeyler yaratan insanları kayıt altına alıyoruz, bu nedenle her zaman gerçek tutkuyu, gerçek gerilimi, gerçek dramı, gerçek hayattan kaçışı yakalamak isterim. Müzik çekimi yaparken, sıklıkla insanların kanalı değiştirmesi korkusundan etkilenen televizyon performanslarından kaynaklanan çok sayıda oynama ve kötü alışkanlık var. Hızla akan bir şeyin görünümü heyecanlı ve enerjikmiş gibi gelebilir, ama çoğunlukla böyle, değil sadece dikkati dağıtmaktan ibaret.

Idle’ın canlı performansının setinde bir mobil ARRI kamera (Copyright © Adriano Martelli)

Böyle sahte enerji yaratmak ilgimizi çekmiyordu. İzleyicide gerçek ilgi yaratmak başka bir şey. En temel örnek, şarkı söylemezken bir şarkıcıyı yakından çekmek. TV müzik yayınlarının çoğunda bu nadiren olur, ama bunu görmenin önemi ve yüzlerindeki duygunun ifadesi, hissiyat yaratmakta çok değerli ve işin asıl özü de işte bu. Her karar, tıpkı bir film senaryosunda olduğu gibi müziğin dramını vurgulamak için alınır. Bu kadar basit.

Hangi kamera paketini kullandınız ve neden yapım için en uygunuydu?

Kameralar Super 35çeken ARRI ALEXA Mini’ler ve AMIRA’lardı. ARRI estetiğini seviyorum. Lensler her uygulamaya en uygunu hangisinin olacağına bağlı olarak Angenieux, Canon, Fuji ve Cooke karışımıydı. Sürekli dışarıda kullanmamıza rağmen teknik donanımın hiçbiriyle sorun yaşamamamız dikkate değer. Ekibi ve kiti gerçek anlamda takdir ediyorum.

Kurulumlar 6 - 12 kameralıydı. Proje alanına gitmemiz çeşitli nedenlerden zor oldu, bu yüzden günün geç saatinde varana dek hiçbir şeye başlayamadık. Procam Take 2 donanımın çoğunu sağladı ve ileri bir aşamada işin içine girmeye cesaret etti; Yoğun baskı altında olacağını bildikleri bir işe girmelerini çok takdir ettim. 

Kamera Danışmanı Rob Mansfield (solda) ve set asistanı Alfie Sankey-Green (Copyright © Adriano Martelli)

Canlı performansların aksiyonunu nasıl yakaladınız?

Aksiyonları yakalama yöntemimiz her sanatçı için farklı oldu. Tüm performanslardaki ortak bir anahtar değer, sürekli iç içe samimi bir şeyle destansı olan arasında geçiş yapmaktı. Çekim boyunca boyut algısını değiştirdik ve izleyiciye her şeyin gerçekten ilginç ve etkileyici bir ortamda gerçekleşmekte olduğunu hatırlattık. Çekim yapmakta olduğumuz kurulumların ve ortamların çeşitliliği nedeniyle, genel olarak her defasında aksiyon çekme yaklaşımı değişmek zorundaydı.

Örneğin Coldplay için dairesel bir sahne istedim, böylece tüm grubun etrafında kolayca dolaşabilecek, her yönden bakabilecektik, ayrıca grup üyeleri arasında bağlantı kurmaya ve ilişkilerini görmeye ve sahnedeki faklı müzik aletlerini çekmeye de teşvik etti. Öte yandan kano modern bir tiyatro sahnesi gibiydi. İzleyiciler çoğu zaman onunla sahne üzerinde oldukları için onu birincil kişiye odaklanan bir perspektifle çektik. Şarkı sözlerinin heyecan ve duygusunu güçlü ve doğrudan hale getirdi, ayrıca bu açıdan uzaklaştığımızda değişim daha etkileyici hissedildi. 

Renk derecelendirmeye nasıl yaklaştınız?

Eskiden canlı açık yayınlara etkileyicilik katmak için gerçek zamanda Resolve kullanarak renklendirir, canlı renk derecelendirme yapardık. Bu projede bütçeyi ve iş akışını korumak için tırda kameraları canlı renklendirdik. DP Brett Turnbull  ve benim rehberliğim altında Görsel Danışman Mark Dunning, kayıtlardan önce estetiği oluşturdu. Post prodüksiyon iş akışı her set için kayıttan sonra renklendirmeye izin vermedi, bu nedenle canlı renklendirme tek seçenekti. Mark ve ekibi bizim vizyonumuzu gerçeğe dönüştürürken harika bir iş çıkardılar. 


ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.

www.linkgroup.com.tr