Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > İkonik Futbol Kulübü LOSC, Medya Varlık Yönetimini Newsbridge ile Dijitalleştiriyor
İkonik Futbol Kulübü LOSC, Medya Varlık Yönetimini Newsbridge ile Dijitalleştiriyor
22.04.2022 10:56

1944’te kurulan, 1940’lar ve 1950’ler boyunca Fransız futbolunun kalesi olan Lille Olympique Sporting Club (LOSC) veya takma adıyla Les Dogues, hem sahada hem de saha dışında bir rönesans yaşıyor.

Kapsam ve zorluk: İçerikten yararlanma

Bu girişimin anahtarı, daha fazla gelir elde etmek ve kapsamlı medya arşivini ve devam eden sezondan canlı içeriği akıllıca kullanarak, kulübün yurti çinde ve yurt dışında hayran kitlesini büyütme planı.

Kulübün en ikonik maçları, klipleri, sesli yorumları, fotoğrafları ve onlarca yıl öncesine dayanan basın toplantıları dahil olmak üzere zengin bir medya varlıkları geçmişi var, ancak değerini açığa çıkarmak için bir yola ihtiyacı vardı. Medya yalnızca kulübün tesislerinde ve eski kurum içi sistemlerde farklı konumlarda saklanmakla kalmayıp, aynı zamanda farklı video formatlarında da saklanıyordu.

Kulübün medya ekibinin, bu değerli varlığı yönetmek ve yeniden kullanmak için daha işbirlikçi bir yaklaşıma ve özellikle kulübün Adobe Suite yaratıcı paketleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşecek bir yaklaşıma ihtiyacı vardı. Bulut aracılığıyla işbirliği, sitede tahsis edilmiş sunucuların bakım maliyetini düşürmenin yanı sıra, insanların nerede olurlarsa olsunlar çalışmaları için daha fazla esneklik sağlayacaktı.

2020’nin sonunda, LOSC bir teklif talebi başlattı ve titiz bir dahili değerlendirmenin ardından Newsbridge’den AI destekli Media Hub’ı seçti. Kulüp, gelecekteki medya varlıklarını değerlendirme stratejisini temel alacak, sağlam ve ölçeklenebilir bir platform olacağından emindi.

İçerik taşıma

2021 yazında kurulduğundan bu yana Newsbridge Media Hub, LOSC’nin medya ekibinin paylaşılan bir bulut çalışma alanı aracılığıyla yüzlerce saatlik yeni ve eski içeriği merkezileştirmesini, üzerinde çalışmasını ve paylaşmasını sağladı.

Sahne arkasında ve hazırlık aşamasında, Newsbridge video arşivlerini içe aktardı ve Newsbridge Cloud’a geçişini yönetti. Newbridge’in ekibi, maliyet verimliliğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla LOSC için özel bir depolama stratejisi yapılandırdı: Mevcut futbol sezonu için kalıcı anlık belleğe depolama (flash storage); üç yıl öncesine dayanan tüm maçlar için nadiren erişilecek depolama (cold storage) ve son on yılda yayına hazır klipler ve oyunlar da dahil olmak üzere tüm kulüp arşivleri için ek bir bant arşivi (deep storage) katmanı. Varlıkları kötüye kullanıma ve korsanlığa karşı korumak için, kulübün tüm medya varlıkları Newsbridge platformuna alınırken otomatik olarak filigranlanıyor.

Yapay zekâ destekli, anlama dayalı arama motoru

Görsel-işitsel içerik Newbridge’in Multimodal AI yapay zekâsı tarafından indekslendiğinden, çevrimiçi koleksiyon sürekli büyüyor. Bu akıllı ve otomatik teknoloji, varlıkların hızlı ve sezgisel keşfi için kullanıcı tarafından aranabilir meta veriler oluşturmak için gelişmiş düzeyde konuşmadan metne çevrim, yüz ve nesne algılama motorlarından yararlanıyor. Yapay zekânın kulübün VIP’lerini tanımasını sağlamak için oyuncular ve kulübün önemli paydaşlarından oluşan özel bir sözlük oluşturuldu. Multimodal AI, kulübün güncel içeriklerini doğru ve hızlı bir şekilde tespit etmek için birden fazla veri kaynağını çapraz analiz ediyor. Newsbridge’in imza semantik arama motoru, kullanıcıların yalnızca arama çubuğunu kullanarak tam doğru anları, alıntıları, bireyleri ve içerikleri bulmasını sağlıyor.

Sayılarla LOSC ve Newsbridge

Bugüne kadar Newsbridge Media Hub’a 16.000’den fazla resim alındı ve 60 TB’lık arşiv medyası taşındı. Bu, bugüne kadar kurtarılan 2000 saatlik görüntüyü içeriyor. Kütüphane yılda 600 saatlik yeni görüntü üretilerek sürekli genişletiliyor. Buna ek olarak, Newsbridge AI, profesyonel erkek ve kadın oyuncular, personel ve yönetim kurulu üyeleri de dahil olmak üzere kulüpteki kişileri tanıması için eğitildi.

Newsbridge ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 80 50 numaralı telefondan Momento Medya’yı arayabilirsiniz.